sobota, 18 maja

A teraz do pracy

We wszystkich gminach powiatu wałeckiego wybrani zostali przewodniczący i wiceprzewodniczący poszczególnych rad. Zgodnie z przewidywaniami obyło się bez większych niespodzianek. Do pierwszej sesji Rady Powiatu pod znakiem zapytania stał jedynie wybór członków Zarządu Powiatu. Z oczywistych względów szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko starosty. Ostatecznie Bogdan Wankiewicz został wybrany na kolejną kadencję.

Rozpoczynający czwartą kadencję na swoim stanowisku burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik wprowadził do Rady Miejskiej aż 9 „swoich” radnych, tradycyjnie większość ma więc stabilną.

– Gmina Mirosławiec jest zbyt mała, żeby uprawiać wielką politykę, więc linie podziału nie są tutaj tak bardzo widoczne – mówi. – Jestem przekonany, że wszyscy radni, niezależnie od tego, jakie ugrupowanie reprezentują, będą wspierać dobre pomysły, które zaproponujemy.

W wyniku tajnego głosowania przewodniczącym Rady Miejskiej w Mirosławcu został Paweł Krawczyk, a jego zastępcą Piotr Suchojad. Obaj radni reprezentują KWW Piotra Pawlika i są doświadczonymi samorządowcami.

Kandydaci startujący z listy KWW Gmina Naszym Dobrem wprowadziła do Rady Miejskiej w Tucznie największą liczbę (10 spośród 15) reprezentantów. Rozpoczynający drugą (tym razem pełną) kadencję burmistrz Krzysztof Mikołajczyk również nie musi obawiać się o większość. Przewodniczącą została (jednogłośnie) Izabela Kwiecińska, która pełniła tę funkcję również w poprzedniej kadencji, a wiceprzewodniczącą również dotychczasowa zastępczyni Marzena Pecio.

W obradach w Tucznie uczestniczył także poseł Paweł Suski, który pogratulował burmistrzowi i radnym wyników w wyborach, przypomniał także o możliwości aplikowania o środki unijne i z KPO oraz zachęcał do maksymalnego ich wykorzystania.

– Mieszkańcy zdecydowali o kształcie samorządu w mieście i gminie Tuczno. Te wybory, a potem złożenie ślubowania to fakt wzięcia odpowiedzialności na wasze barki, to wielka odpowiedzialność i 5 lat ciężkiej pracy – mówił.

W Człopie Bartosz Nowicki (KWW Dobro Gminy), który w drugiej turze zwyciężył nad Wawrzyńcem Tarką, na stanowisko wiceburmistrza powołał Elżbietę Drab (Ramię w Ramię z Mieszkańcami), która była jego konkurentką w pierwszej turze i z której komitetu do Rady weszły 4 osoby. Pierwsze głosowania wskazują, że łącznie z radnymi komitetu Niezależni – Wspólnota  burmistrz na początku swojej samorządowej drogi może cieszyć się większością.

Przewodniczącą Rady Miejskiej w Człopie została Maria Sroczyńska, a jej zastępcą Wojciech Lisowski.

O sesjach Rady Gminy Wałcz, Miasta Wałcz i Rady Powiatu piszemy w osobnych tekstach.

zbk

Fot. UM Mirosławiec, UMiG Człopa

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne