W przyszłym roku i kolejnych latach do powiatu wałeckiego trafi blisko 11 milionów euro (prawie 50 mln zł) ze środków unijnych Pomorza Zachodniego. Pieniądze zostaną wykorzystane na projekty związane z rozwojem turystyki, zrównoważonym transportem, efektywnością energetyczną, cyfryzacją oraz kształceniem zawodowym i działaniami społecznymi.
W tej perspektywie finansowej UE pieniądze będą przyznawane w sposób zintegrowany poprzez Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. To nowy instrument, który nie występował w poprzednich perspektywach. Żeby zdobyć pieniądze, wszystkie gminy powiatu wałeckiego (miejska Wałcz, wiejska Wałcz, Człopa, Tuczno, Mirosławiec) wraz z powiatem wałeckim zrzeszyły się w Stowarzyszeniu na Rzecz Wsparcia Rozwoju Gmin Powiatu Wałeckiego.
„Pojezierze atrakcji” obejmuje wszystko to, co jest związane z szeroko pojętą turystyką. To między innymi budowa i oznakowanie ścieżek rowerowych (m.in. Wałcz – Strączno), budowa wiat rekreacyjnych, budowa wieży widokowej nad jeziorem Bytyń Wielki, miejsc wodowania kajaków wraz z drogami dojazdowymi, budowa pomostów i urządzeń rekreacyjnych w miejscach wykorzystywanych do kąpieli w całym powiecie, stworzenie aplikacji, zawierającej informacje na temat wszystkich atrakcji turystycznych powiatu.
„Nowoczesny powiat” – w ramach tego projektu mieści się wszystko to, co jest związane z cyfryzacją, odnawialnymi źródłami energii, edukacją oraz kompetencjami cyfrowymi zarówno w szkołach, jak i urzędach. To także termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i uzbrojenie terenów inwestycyjnych. W ramach projektu realizowane będą działania na rzecz zrównoważonego transportu. Chodzi tutaj o kupno małego taboru pojazdów elektrycznych, które zostaną wykorzystane do utworzenia linii przewozowych na terenie powiatu. To także rozwój Lokalnego Centrum Nauki „Metalowe inspiracje” – utworzenie kolejnych pracowni oraz zagospodarowanie terenu wokół – utworzenie tam parku nauki i budowa minitężni.
Projekt obejmuje również innowacyjne działania związane z edukacją zawodową uczniów wałeckich szkół, a konkretnie modernizacją i przygotowaniem do wdrożenia nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. W projekcie „Nowoczesny powiat” mieszczą się ponadto działania związane z opieką nad osobami z niepełnosprawnościami oraz aktywizacją seniorów wszystkich gmin powiatu.
***
– Przede wszystkim, co jest ogromną wartością tego projektu, udało nam się stworzyć partnerstwo samorządowe, zrzeszające wszystkie gminy powiatu. W tym partnerstwie jest siła, która wzmacnia zdolności wszystkich gmin i pozwala na realizację zadań w sposób kompleksowy – informuje prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Rozwoju Gmin Powiatu Wałeckiego, starosta Bogdan Wankiewicz. – Nad tym partnerstwem pracujemy zresztą od 2010 roku, kiedy realizowaliśmy duży projekt termomodernizacyjny, później wspólnie pracowaliśmy nad „Kontraktem samorządowym”. Różnica polega jednak na tym, że do tej pory nie tworzyliśmy komplementarnego, obejmującego wszystkich partnerów, projektu.
– To temat trzywątkowy. Przede wszystkim nastawiamy się na realizację turystycznej wersji projektu wspólnego „Pojezierze atrakcji” – mówi członek Zarządu Stowarzyszenia burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik. – Chcemy zainwestować w pomost nad jeziorem Kosiakowo, poprawiając przy okazji dno w jego obrębie. Dodatkowo do poprawienia mamy infrastrukturę turystyczną w Drzewoszewie. Może również wieża widokowa do obserwacji jeziora Bytyń? Zobaczymy. Druga część to nadal termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej: przedszkole w Mirosławcu Górnym i wymiana ogrzewania w szkole w Mirosławcu. Trzecia część jeszcze nie jest do końca doprecyzowana, ale ma dotyczyć transportu publicznego i wykluczenia komunikacyjnego.
– Warto zaznaczyć, że nad stworzeniem strategii pracowaliśmy przez kilka ostatnich lat. Każda gmina formułowała swoje wnioski i określała własne potrzeby. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, zdarzają się różnice zdań, na szczęście udało nam się dojść do porozumienia – komentuje członek Zarządu Stowarzyszenia, burmistrz Człopy Jerzy Bekker. – Dla wszystkich gmin, szczególnie niewielkich, każde dofinansowanie jest ważne. Ogromnie liczymy, że uda się zrealizować wszystkie projekty, które wpisaliśmy w strategię. Wszystko jest jeszcze płynne, prace cały czas trwają.
– Z tego tortu gminie Tuczno przypadło 4,37 mln zł. Nie jest to więc kwota powalająca na kolana. Niemniej jednak cieszymy się z każdych środków zewnętrznych – mówi członek Zarządu Stowarzyszenia, burmistrz Tuczna Krzysztof Mikołajczyk. – Chcemy za te pieniądze wykonać termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Tucznie, zmodernizować plażę miejską w Tucznie oraz zagospodarować teren zielony pomiędzy urzędem a przystankiem PKS na cele wypoczynkowe i rekreacyjne wraz z budową małego amfiteatru. Celem tych przedsięwzięć jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej i opału, czyli oszczędności, oraz zwiększenie ruchu turystycznego w naszej gminie. W zasadzie w sposób zintegrowany, czyli wspólnie ze wszystkimi gminami, realizowana jest tylko część tego programu, tj. budowa wiat rekreacyjnych na terenie całego powiatu wałeckiego. Reszta to – według mnie – lista przedsięwzięć, zgłaszana przez poszczególne gminy i Starostwo. Nie podoba mi się także pomysł wybudowania wieży widokowej w okolicach Drzewoszewa, gm. Mirosławiec, na którą część środków miałyby przekazać także pozostałe gminy, w tym gmina Tuczno. Nie mogę się zgodzić, aby z tych niewielkich środków zabrać jeszcze pulę na realizację przedsięwzięcia w innej gminie. To zgodnie z założeniami powinny być działania o zasięgu powiatowym, a tak nie jest w tym przypadku. Więcej środków otrzymaliśmy z programu Polski Ład. Także więcej pieniędzy (5 mln) otrzymaliśmy od marszałka na modernizację oczyszczalni ścieków w Marcinkowicach.
Zuzanna Błaszczyk-Koniecko
Fot. Krzysztof Cierpisz