XVIII-wieczny dobrze utrzymany cmentarz żydowski w Mirosławcu został właśnie oznakowany.
Stało się to w ramach ogólnopolskiego programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Program identyfikacji i oznakowania cmentarzy żydowskich na terenie RP. Obecnie na murze cmentarza można podziwiać mosiężną tablicę z kodem QR, przekierowującym do informacji o zabytku. Warto zaznaczyć, że to druga taka tablica w naszym województwie.
– Dzięki współpracy z NID gmina ma już kolejne plany na wyeksponowanie tego wyjątkowego miejsca – zapowiada kierownik referatu oświaty i polityki społecznej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu Kamila Borowiec.
Mirosławiecki cmentarz żydowski jest jednym z najstarszych i największych na Pomorzu. Nekropolia została zdewastowana podczas Nocy Kryształowej, później stopniowo niszczała, do dziś przetrwało tylko około 100 nagrobków. Zachował się mur i starodrzew.
Gmina żydowska w Mirosławcu była liczna. Na przełomie XVIII i XIX wieku Żydzi stanowili 50 procent społeczności, czyli około 250 rodzin. Liczba mieszkańców wyznania mojżeszowego stopniowo topniała. W roku 1925 w Mirosławcu mieszkało zaledwie 78 żydowskich rodzin. Ci, którzy po wybuchu wojny nie opuścili miasta, zostali wywiezieni do obozów zagłady.
Gmina żydowska w Mirosławcu posiadała nie tylko kirkut, ale też synagogę i szkołę talmudyczną.
zbk




Fot. Krzysztof Cierpisz