Dobre informacje płyną ze 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu. W przyszłym roku działalność wznowi poradnia neurologiczna. Na razie dyżury będzie tam pełnił jeden specjalista, a za kilka miesięcy będzie ich już dwóch. W ostatnim czasie placówka wzbogaciła się także o nowy sprzęt, uzyskała dwa ważne certyfikaty i akredytację.
Jak mówi rzecznik prasowy placówki, Łukasz Kupczyk, poprzednia akredytacja pochodzi 2019 roku. Wałecki szpital jest na liście 191 placówek, które takie uwierzytelnienie posiadają. Warto przy tym dodać, że wszystkich szpitali w Polsce jest prawie 900.
Akredytację przyznaje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, działające przy Ministerstwie Zdrowia.
– Pacjenci mają pewność, że sprawdzono nas pod kątem poprawności wykonywania procedur medycznych, wypełniania dokumentacji, higieny, utrzymywania zasad epidemiologicznych i wielu innych – mówi Ł. Kupczyk. – Co bardzo ważne, badany był także poziom satysfakcji pacjentów.
Oprócz tego 107 Szpital Wojskowy otrzymał certyfikaty „Wysoka jakość w ochronie zdrowia” oraz „Bezpieczny szpital dla pacjenta”.
Dzięki dofinansowaniu z powiatu wałeckiego, gminy miejskiej Wałcz, gminy wiejskiej Wałcz oraz gminy Tuczno udało się kupić respirator dla niemowląt.
– Taką potrzebę zgłosiła Alina Sokołowska, nasz lekarz pediatrii i, mamy wszyscy nadzieję, że nie będzie konieczności użycia tego sprzętu, chociaż – co oczywiste – zespół zostanie w profesjonalny sposób przeszklony z jego obsługi – dodaje Ł. Kupczyk.
W grudniu mija rocznica utworzenia Fundacji 107 Szpitala Wojskowego „Motylek”, której zadaniem jest pomoc w utworzeniu Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w osobnym budynku na terenie placówki. Koszty budowy są szacowane na około 15 mln zł. Są one nie do udźwignięcia zarówno dla organizacji, jak i sponsorów, dlatego szpital złożył wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o dofinansowanie inwestycji.
– Dzięki naszym sponsorom, wspierającym fundację, udało się w tym roku przekazać z fundacji na rzecz szpitala dwa samochody, które służą zespołom środowiskowym w ramach działania Centrum Zdrowia Psychicznego – podkreśla Ł. Kupczyk.
CZP to miejsce, w którym można otrzymać bezpłatną pomoc przez całą dobę. Ta pomoc to – w zależności od potrzeb – wizyta w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym lub wsparcie zespołu leczenia środowiskowego. Pomoc można uzyskać poprzez punkt zgłoszeniowo-konsultacyjny, który znajduje się w budynku szpitala przy ul. Kołobrzeskiej 44 lub pod telefonem 669 001 480.
CZP swoim zasięgiem obejmuje 80 tys. dorosłych mieszkańców powiatów choszczeńskiego i wałeckiego. Warunki lokalowe ma skromne, konieczna jest rozbudowa szpitala. W tym przypadku koszty szacowane są na około 1,5 mln zł. Sporządzenie dokumentacji projektowej sfinansowała Fundacja „Motylek”.
– W CZP działa nie tylko punkt koordynacyjno-zgłoszeniowy i poradnia, ale także oddział psychiatryczny i oddział dzienny. Warunki są bardzo skromne. Z myślą o komforcie pacjentów i personelu konieczna jest rozbudowa – zwraca uwagę Ł. Kupczyk. – Także w tym przypadku złożyliśmy stosowne wnioski o dofinansowanie do MON.
Zespół leczenia środowiskowego, zwany inaczej zespołem wyjazdowym, to nowość na naszym terenie. Z prośbą o objęcie opieką pacjent może zgłosić się sam, zgłoszenia dokonać może także lekarz prowadzący z poradni, bliscy pacjenta lub pracownik opieki społecznej.
W przyszłym roku w 107 Szpitalu Wojskowym ma też zacząć działać poradnia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, której nie ma w całym regionie.
– Jesteśmy po dobrych rozmowach z psychiatrą dziecięcym, które – jak szacuję – w 90 procentach doprowadzą do otwarcia poradni – zapewnia Ł. Kupczyk. – Dobra wiadomość jest też taka, że w tym roku nasz oddział psychiatryczny uzyskał dwa miejsca specjalizacyjne. Udało nam się nawiązać współpracę na razie z jednym lekarzem w trakcie specjalizacji, staramy się pozyskać drugiego.
zbk
Fot. 107 Szpital Wojskowy. Na zdjęciu lekarz pediatra Alina Sokołowska przy respiratorze dla niemowląt.