niedziela, 19 stycznia
Strona głównaAktualnościComiesięczne to i owo

Comiesięczne to i owo

20 listopada, tym razem na stadionie miejskim, odbyło się comiesięczne spotkanie burmistrza Macieja Żebrowskiego z mieszkańcami Wałcza. Głównym tematem, szczegółowo omówionym przez burmistrza, było zaawansowanie miejskich inwestycji.

Jeszcze przed rozpoczęciem briefingu, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Aleksandra Szczepanek pochwaliła się zainstalowaniem na stadionie kilku kamer monitoringu, obejmującego najważniejsze punkty obiektu, m.in. trybuny i budynek socjalny.

– Oczywiście zdaję sobie sprawę ze stanu, w jakim znajduje się stadion i z faktu, że wymaga on przynajmniej poważnego remontu – mówiła. O. Szczepanek. – Są to jednak tematy wymagające podjęcia strategicznych decyzji: czy remontować, czy wybudować stadion w innym miejscu, a jeśli remontować, to skąd wziąć na to pieniądze. Zamontowanie monitoringu to mały krok, ale świadczący o tym, że w miarę możliwości dbamy o nasze mienie.

Oprócz burmistrza, na stadionie pojawili się także wiceburmistrz Adam Biernacki i sekretarz miasta Magdalena Krawczyk. Byli również radni: wiceprzewodniczący RM Krzysztof Piotrowski, Dariusz Szalla i Paweł Łakomy oraz kilku mieszkańców.

Spotkanie od omówienia stanu zaawansowania miejskich inwestycji rozpoczął M. Żebrowski. Burmistrz poinformował o zakończeniu budowy dróg na osiedlu Nowe Morzyce, co pochłonęło kwotę 2 mln zł. W listopadzie zakończyć się ma przebudowa ul. Wroniej.

– Ta inwestycja bardzo poprawi dojazd do położonych w pobliżu prywatnych posesji, ale przede wszystkim do Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej – podkreślił M. Żebrowski.

W połowie zrealizowana jest już – wykonywana w ramach partnerstwa prywatno-publicznego – przebudowa dróg na Chrząstkowie, a stan zaawansowania wykonywanego w ramach tego samego zadania remontu ulicy Wilczej wynosi 15 proc.

Rozpoczęła się budowa wyczekiwanej przez mieszkańców infrastruktury drogowej na szybko rozwijającym się osiedlu Zacisze. Wartość tej inwestycji określona jest na 2 mln zł. Trwają też prace przy przebudowie ulicy Chełmińskiej.

– Z przyjemnością informuję, że w ostatnim czasie rozliczenia doczekała się realizowana jeszcze w ramach kontraktu samorządowego wymiana lamp w mieście – mówił M. Żebrowski. – Kontrakt obejmował wymianę 1100 punktów, ostatecznie udało się zainstalować 1250 lamp. Do osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu oświetlenia miasta pozostaje jeszcze wymiana ok. 1000 punktów. Będziemy próbowali pozyskać na to środki. W fazie projektowania jest instalacja oświetleniowa na osiedlach Batorego, Olimpijskim i Moje Marzenie.

Burmistrz poinformował również, że kończy się przebudowa kina Tęcza wraz z rewitalizacją przyległych terenów.

– Do wykonania pozostały już tak naprawdę detale, drobne prace kosmetyczne – mówił. M. Żebrowski. – Potem przyjdzie czas na odbiory, a na pierwszy seans do wyremontowanego kina Tęcza zaprosimy mieszkańców już po nowym roku. Mamy już pierwsze pomysły, jak będzie wyglądać to wydarzenie, ale przedwcześnie nie chciałbym tego zdradzać.

Burmistrz mówił też o przygotowaniach do kolejnych inwestycji, w tym m.in. do remontu odcinka ul. Kościuszkowców od apteki Gemini do jeziora Zamkowego oraz od ronda Pileckiego do jeziora, oraz remontu ul. Półwiejskiej.

Pojawiła się również informacja o zwiększeniu liczby kamer, funkcjonujących w sieci miejskiego monitoringu oraz zapowiedź zainstalowania kolejnych takich urządzeń, zwłaszcza w obszarze promenady nad Raduniem. M. Żebrowski wspomniał ponadto o wykonaniu dużej liczby nasadzeń – w tym 12 tys. krokusów – z czego mieszkańcy cieszyć się będą wiosną. W bieżącym tygodniu do wałeckich szkół podstawowych trafić mają tzw. miasteczka ruchu drogowego (2 mobilne i dwa stacjonarne). W szkolnych ekopracowniach, działających dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, mają się natomiast zacząć warsztaty ekologiczne.

Na zakończenie burmistrz zaprosił wałczan na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 17 grudnia na placu Wolności. Oprócz możliwości zakupu okolicznościowych towarów, przewidywane są także występy artystyczne i odpalenie symbolicznego światełka. Spodziewane jest również przybycie świętego Mikołaja z upominkami dla najmłodszych. W tym samym czasie i w tej samej okolicy odbędzie się również wyścig kolarski MTB.

Burmistrz również nawiązał do miejsca poniedziałkowego spotkania.

– Zdaję sobie sprawę, że stan stadionu budzi duże kontrowersje – powiedział. – Miasto stoi przed koniecznością podjęcia decyzji, dotyczącej przyszłości tego obiektu. Zarówno przeniesienie go w inne miejsce, jak i generalny remont pociągną za sobą duże koszty. Możemy przymierzyć się do szukania nowego miejsca na stadion, ale musimy mieć świadomość, że przez minimum 3 lata nic z tym nie zrobimy, a stadion wymaga remontu już teraz, choćby po to, by dostosować jego wygląd do standardów obowiązujących w 4. lidze. Myślę o postawieniu szkieletowej trybuny na bieżni, która faktycznie już nie istnieje, a stan techniczny i estetyczny istniejącej trybuny są opłakane. To rozwiązanie ma tę zaletę, że nawet jeśli zdecydujemy się na budowę nowego stadionu, to trybunę będzie można zdemontować i wykorzystać w dowolnym miejscu.

Takie rozwiązanie poparła większość zebranych, w tym m.in. Paweł Łakomy, Dariusz Szalla i były radny RM Adrian Zalewski, który również pojawił się na spotkaniu.

W ramach pytań K. Piotrowski poruszył temat instalacji oświetleniowej na ul. Kościuszki, która po raz kolejny uległa awarii. Wiceburmistrz A. Biernacki wyjaśnił, że pracownicy spółki ENEA orzekli, iż doraźne naprawy niczego nie dadzą i potrzebna jest wymiana całej instalacji. Niezbyt pocieszające jest to, że prace mogą zacząć się najwcześniej wiosną, ale ustalenie dokładnego terminu jest w tej chwili niemożliwe.

Za warty rozważenia władze miasta uznały zgłoszony przez A. Zalewskiego temat budowy ścieżki rowerowej w kierunku Kołatnika, co ułatwiłoby dojazd działkowiczom do ich ogródków, choć burmistrz M. Żebrowski przypomniał, że na działki można też bezpiecznie dojechać od strony ul. Ciasnej.

TC, fot. UM Wałcz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

Studnica chce do Kalisza

Jak pozyskiwać środki unijne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Popularne

Pomaganie ptakom to kwestia nieoczywista

Studnica chce do Kalisza

Czas na mikrogranty!