poniedziałek, 28 kwietnia
Strona głównaAktualnościCyfrowa rewolucja w WCK

Cyfrowa rewolucja w WCK

Komputery stacjonarne i laptopy, profesjonalna kamera i aparat fotograficzny, mikrofony, statywy, oprogramowanie do montowania filmów i dźwięku. We wszystko to została wyposażona pracownia multimedialna w Wałeckim Centrum  Kultury.

Pracownia multimedialna powstała w pomieszczeniu dawnego zaplecza pracowni plastycznej. Mieści się na poziomie zero, co ułatwia korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami. Sprzęt także dostosowany jest do osób ze specjalnymi potrzebami. To m.in. autolektor, umożliwiający niewidomym i niedowidzącym przeczytanie każdej książki, klawiatura brajlowska i myszka dla osób z mniejszą motoryką ręki.

Na realizację projektu WCK otrzymało ponad 130 tys. dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury.

– Takiego dofinansowania WCK jeszcze nigdy nie otrzymało na realizację jednego projektu. Pieniądze zostały przeznaczone w całości na wyposażenie, które zostanie z nami na długie lata. Co ważne, dofinansowanie nie wymagało wkładu własnego – mówił podczas otwarcia dyrektor WCK Maciej Łukaszewicz. – Ten sukces ma też trochę gorzki smak, ponieważ staramy się, pozyskujemy środki i na chwilę obecną nie mamy pieniędzy na instruktora. Wałeckie Centrum Kultury otrzymało dotację niższą o prawie 100 tys. zł niż w roku ubiegłym. Z tej dotacji nie jesteśmy w stanie pokryć nawet wynagrodzenia pracowników.

M. Łukaszewicz poinformował, że w WCK jest obecnie 15,5 etatu z 19 zatwierdzonych w planie organizacyjnym.

Za pośrednictwem radnych Marii Minkowskiej i Marka Giłki zwrócił się do Rady Miasta o zwiększenie dotacji.

Jestem zafascynowany tym, co tutaj widzę – przyznał przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miasta Marek Giłka. – Myślę, że pochylimy się nad kwestiami finansowymi, chociaż sprawa nie jest taka prosta. Jako animator kultury jestem za tym, żeby na kulturę przeznaczać więcej pieniędzy, ale nie zawsze jest to możliwe.

Ponieważ – jak wspomniał dyrektor M. Łukaszewicz – na razie brakuje pieniędzy na zatrudnienie demonstratora, jego obowiązki będzie pełnić autorka projektu Ewa Janicka-Olejnik. Ze sprzętu zgromadzonego w pracowni – zgodnie z regulaminem – będzie można korzystać wyłącznie pod okiem instruktora. Pracownia jest otwarta dla osób w każdym wieku. Zajęcia są bezpłatne. WCK zachęca do korzystania z pracowni także wałeckie szkoły, stowarzyszenia i koła zainteresowań.

W ramach działalności pracowni multimedialnej planowane jest utworzenie grupy medialnej, która będzie tworzyć np. internetową telewizję kulturalną.

– To jest oczywiście tylko moja wizja wykorzystania tej przestrzeni. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i inicjatywy – zapewnia koordynatorka programowa Wałeckiego Centrum Kultury E. Janicka-Olejnik.

W ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury odbyły się ponadto szkolenia pracowników WCK z kompetencji cyfrowych. Powstała także nowa strona internetowa.

zbk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

Duży hokej na Bukowinie

Korona doceniona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Popularne

640 podpisów dla dyrektorki GOK-u

Duży hokej na Bukowinie

Petycja w obronie dyrektorki

Na gorącym uczynku