wtorek, 14 stycznia
Strona głównaAktualnościCyfrowa rewolucja w WCK

Cyfrowa rewolucja w WCK

Komputery stacjonarne i laptopy, profesjonalna kamera i aparat fotograficzny, mikrofony, statywy, oprogramowanie do montowania filmów i dźwięku. We wszystko to została wyposażona pracownia multimedialna w Wałeckim Centrum  Kultury.

Pracownia multimedialna powstała w pomieszczeniu dawnego zaplecza pracowni plastycznej. Mieści się na poziomie zero, co ułatwia korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami. Sprzęt także dostosowany jest do osób ze specjalnymi potrzebami. To m.in. autolektor, umożliwiający niewidomym i niedowidzącym przeczytanie każdej książki, klawiatura brajlowska i myszka dla osób z mniejszą motoryką ręki.

Na realizację projektu WCK otrzymało ponad 130 tys. dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury.

– Takiego dofinansowania WCK jeszcze nigdy nie otrzymało na realizację jednego projektu. Pieniądze zostały przeznaczone w całości na wyposażenie, które zostanie z nami na długie lata. Co ważne, dofinansowanie nie wymagało wkładu własnego – mówił podczas otwarcia dyrektor WCK Maciej Łukaszewicz. – Ten sukces ma też trochę gorzki smak, ponieważ staramy się, pozyskujemy środki i na chwilę obecną nie mamy pieniędzy na instruktora. Wałeckie Centrum Kultury otrzymało dotację niższą o prawie 100 tys. zł niż w roku ubiegłym. Z tej dotacji nie jesteśmy w stanie pokryć nawet wynagrodzenia pracowników.

M. Łukaszewicz poinformował, że w WCK jest obecnie 15,5 etatu z 19 zatwierdzonych w planie organizacyjnym.

Za pośrednictwem radnych Marii Minkowskiej i Marka Giłki zwrócił się do Rady Miasta o zwiększenie dotacji.

Jestem zafascynowany tym, co tutaj widzę – przyznał przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miasta Marek Giłka. – Myślę, że pochylimy się nad kwestiami finansowymi, chociaż sprawa nie jest taka prosta. Jako animator kultury jestem za tym, żeby na kulturę przeznaczać więcej pieniędzy, ale nie zawsze jest to możliwe.

Ponieważ – jak wspomniał dyrektor M. Łukaszewicz – na razie brakuje pieniędzy na zatrudnienie demonstratora, jego obowiązki będzie pełnić autorka projektu Ewa Janicka-Olejnik. Ze sprzętu zgromadzonego w pracowni – zgodnie z regulaminem – będzie można korzystać wyłącznie pod okiem instruktora. Pracownia jest otwarta dla osób w każdym wieku. Zajęcia są bezpłatne. WCK zachęca do korzystania z pracowni także wałeckie szkoły, stowarzyszenia i koła zainteresowań.

W ramach działalności pracowni multimedialnej planowane jest utworzenie grupy medialnej, która będzie tworzyć np. internetową telewizję kulturalną.

– To jest oczywiście tylko moja wizja wykorzystania tej przestrzeni. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i inicjatywy – zapewnia koordynatorka programowa Wałeckiego Centrum Kultury E. Janicka-Olejnik.

W ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury odbyły się ponadto szkolenia pracowników WCK z kompetencji cyfrowych. Powstała także nowa strona internetowa.

zbk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Popularne

Pomaganie ptakom to kwestia nieoczywista

Wypadek na przejeździe

Wrócili do domu