wtorek, 14 stycznia

Debata o świecie

Na Turniejach Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” na deskach Wałeckiego Centrum Kultury występowali, zanim jeszcze stali się rozpoznawalni, aktorzy i osobowości sceniczne, jak na przykład Karolina Czarnecka, Katarzyna Groniec, Andrzej Głowacki, Paweł Deląg, Marcin Januszkiewicz, czy „nasza” Małgorzata Mikołajczak. Poziom wykonawczy pozwala sądzić, że wśród wykonawców zgłoszonych do tegorocznej edycji także są osoby, o których jeszcze usłyszymy.

Turniej Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce. Cechuje go zawsze wysoka frekwencja i duża pula nagród oraz – co podkreślają wykonawcy – niepowtarzalna atmosfera i wyjątkowo serdeczne przyjęcie, z jakim spotykają się recytatorzy.

Po raz drugi w Wałczu 15 listopada odbywał się Mały Turniej Recytatorski „Wobec własnego czasu”, w którym uczestniczyło 42 wykonawców nie tylko z Wałcza i okolicznych gmin, ale też m.in. z Czaplinka, czy Koszalina. W kategorii recytacja (10 – 12 lat) zwyciężyła Hanna Cieślak, druga była Karina Czerwińska, a trzecia Jagoda Szczepaniak. Jury wyróżniło Marcelinę Szczepaniuk, Hannę Kober i Bartosza Biernata. W kat. (13 – 15 l.) pierwsze miejsce zajęła Marta Bączkowska, drugi był Marek Czerwiński, a trzecia Dominika Stanikowska. Wyróżnienia otrzymali Nikodem Kupczyk, Martyna Płowaś, Antoni Orczykowski oraz Weronika Kardasz. W kategorii poezji śpiewanej zwyciężyła Zuzanna Morawska, druga była Nina Meszka, a trzecia Antonina Obiegałko.

Do udziału w TSR już drugi raz namówiła mnie polonistka. Zawsze chciałem być aktorem filmowym i takie turnieje traktuję jak krok na drodze do spełnienia tego marzenia. Biorę udział także w szkolnych konkursach, gdzie zdarza mi się wygrywać – zdradza wyróżniony Nikodem Kupczyk. – Nie jest to bardzo popularne zainteresowanie wśród moich rówieśników, jestem raczej w mniejszości, ale nie zamierzam z tego powodu rezygnować ze swojej pasji, która sprawia mi dużą przyjemność.

„Duży”, 42 turniej, odbywał się między 15 a 17 listopada. Wzięło w nim udział 50 wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do przeglądu. W jury w tym roku zasiedli wykładowczyni Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie dr Katarzyna Winiarska; aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Przemysław Bluszcz; aktor Teatru Polskiego im. Arnolda Szymfana w Warszawie Michał Kurek oraz aktor młodego pokolenia, zwycięzca konkursów piosenki aktorskiej Hugo Tarres.

Po drugim dniu przesłuchań, w sobotę, na scenie WCK wystąpił Marcin Świetlicki. W niedzielę z kolei odbył się poruszający, momentami zabawny, skłaniający do refleksji koncert galowy w wykonaniu niestety tylko części nagrodzonych wykonawców i jurora Hugo Tarresa.

Za trudne emocje podczas koncertu galowego i przesłuchań dziękowała wykonawcom Krystyna Skrzypczak – dawniej recytatorka, dziś najwierniejsza wałecka miłośniczka turnieju, która wraz z mężem, Cezarym, każdego roku fundują nagrodę za sceniczny debiut. W tym roku otrzymała ją Alina Skierkowska.

W kategorii wywiedzione ze słowa dwa równorzędne wyróżnienia ufundowane przez ZWiK przyznano Zofii Ignasińskiej i Emilii Węgrzyn.

W kategorii poezji śpiewanej jury przyznało 5 równorzędnych nagród ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Martyny Roszkowskiej, Gabrieli Tomaki, Wojciecha Arkuszyńskiego, Szczepana Czaplewskiego i Błażeja Kowalewskiego.

Wyróżnienie za bardzo dobry akompaniament ufundowane przez Posła Pawła Suskiego  otrzymał z kolei Rafał Kowalewski.

Wyróżnienia II stopnia – nagrody im. Bogusława Olejnika, ufundowane przez Aleksandrę Olejnik, otrzymały Zofia Ignasińska i Julia Sikora, a nagrody ufundowane przez ZWiK otrzymali Anna Szmania-Binek i Sebastian Janikowski, z kolei nagrodę ufundowaną przez Ireneusza Górzyńskiego jury przyznało Arkadiuszowi Jaskulskiemu.

Wyróżnienia I stopnia, nagrody im. Bogusława Olejnika, ufundowane przez A. Olejnik, jurorzy postanowili przyznać Anecie Kaliściak i Emilii Węgrzyn. Nagrodę ufundowaną przez I. Górzyńskiego otrzymał Kacper Muszyński, a Jan Abramowicz uhonorowany został nagrodą posła Pawła Suskiego.

Nagrodę III stopnia ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały Agnieszka Sieczkowska i Iga Sienkiewicz, a nagrodę III stopnia I. Górzyńskiego otrzymał Daniel Stachuła.
Nagrodę II stopnia ufundowaną przez MKiDN wręczono Alicji Kopaczewskiej i Marcie Wasiak, a nagrodę I stopnia ufundowaną przez MKiDN Aleksandrze Ignasińskiej i Małgorzacie Stopyrze.

Nagrodą marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgiera Geblewicza uhonorowany został Karol Moszczuk. Grand Prix 47. Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu”, ufundowane przez burmistrza Macieja Żebrowskiego w wysokości  5 tys. zł otrzymała Magdalena Zarembska.

– W Wałczu jestem czwarty albo piąty raz, nie mogę się doliczyć. Wracam po dwuletniej przerwie i to dla mnie bardzo ważne, że mój powrót, bez żadnego turnieju po drodze, został tak dobrze odebrany – mówi zwyciężczyni Magdalena Zarembska z Lublina. – Uwielbiam turnieje sztuki recytatorskie, biorę w nich udział przynajmniej 5 razy w roku, ale wałecki lubię najbardziej. Jest szczególny, wyjątkowy, nie ma drugiego takiego miejsca, jak Wałcz, gdzie jest tak dużo dobrej energii, która bije z mieszkańców i z pracowników WCK.

W trakcie 47. OTSR odbył się również plebiscyt publiczności, w którym zwyciężyła Martyna Roszkowska z Białegostoku. Nagrodę ufundował ZEC.

– Jury z satysfakcją odnotowuje bardzo wysoki poziom prezentacji. Stwierdza również, że  dobór repertuaru dokonany przez wykonawców, jak i poziom literacki tego repertuaru były wysoce satysfakcjonujące. Cieszy fakt, że turniej wciąż przyciąga licznych miłośników sztuki recytatorskiej – podkreślał M. Kurek. – Liczymy na to, że tak pięknie rozwijająca się idea, jaką jest Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” będzie trwała i będzie wciąż budziła żywe emocje oraz niegasnące zainteresowanie wykonawców. Życzymy pracownikom wytrwałości w kolejnych edycjach, aż do jubileuszu 50-lecia konkursu, i kolejnych 50 lat OTSR. Mamy nadzieję, że organizatorom wystarczy zapału i sił w zdobywaniu funduszy i późną jesienią następnego roku znów będziemy mogli spotkać się w Wałeckim Centrum Kultury, by wznowić szlachetną debatę o świecie, jaką jest OTSR. 

Po zakończeniu turnieju uczestnicy z burmistrzem M. Żebrowskim, dyrektorką WCK Ewą Janicką-Olejnik i fundatorami posadzili drzewo, które jest symbolem OSTR i które na scenie WCK przez trzy dni „przysłuchiwało” się turniejowym zmaganiom.

Zuzanna Błaszczyk-Koniecko

Zobacz również

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Popularne

Pomaganie ptakom to kwestia nieoczywista

Wypadek na przejeździe

Wrócili do domu