niedziela, 19 stycznia
Strona głównaAktualnościDwujęzyczna platforma edukacyjna w wałeckich szkołach

Dwujęzyczna platforma edukacyjna w wałeckich szkołach

Powiat wałecki we współpracy z partnerskim powiatem Uckermarkt realizują nowatorski, transgraniczny program edukacyjny, którego beneficjentami będą uczniowie szkół ponadpodstawowych i pracownicy samorządowi. Jego wartość to około 6 milionów złotych.

W ramach projektu laboratoria w niemieckich szkołach ponadpodstawowych oraz naszych placówkach: Lokalnym Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje”, Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespole Szkół nr 4 RCKU zostaną wyposażone w zestawy wideokonferencyjne z możliwością streamingu, okulary w technologii VR oraz aplikację do nauki przedmiotów zawodowych, języka niemieckiego oraz polskiego (w przypadku partnera niemieckiego).

– Przedmioty zawodowe, do nauki których służyć będzie ta aplikacja to gastronomia, logistyka i cyberbezpieczeństwo – informuje starosta Bogdan Wankiewicz. – Laboratoria będą umożliwiały prowadzenie zajęć w ramach podstawy programowej oraz dodatkowych. Decyzję o tym, w jaki jeszcze sposób wykorzystywane będą te narzędzia, należą do samych nauczycieli, bo to oni najlepiej znają potrzeby i możliwości swoich uczniów.

Co ważne, wyposażenie laboratoriów odbywa się w ścisłym porozumieniu z nauczycielami, którzy będą z tego sprzętu korzystać. To nauczyciele przygotowują ponadto merytoryczny wkład do aplikacji, która będzie dodatkowym narzędziem prowadzenia zajęć do nauki zawodu.

Oprócz zajęć online zaplanowano także spotkania i warsztaty dla uczniów, które pozwolą jeszcze bardziej wyszlifować język i zacieśnić nawiązane na odległość kontakty. Wałeccy uczniowie odwiedzą partnerski powiat Uckermarkt, a ich koledzy z Niemiec przyjadą tutaj z rewizytą.

Istotną częścią projektu są zajęcia prowadzone online z niemieckim partnerem oraz zajęcia z języka niemieckiego i cyberbezpieczeństwa, które są skierowane do pracowników samorządowych.

– Współpraca polsko-niemiecka na terenach przygranicznych ma się dobrze – dodaje Sebastian Trojanowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Rozwoju Gmin Powiatu Wałeckiego.

– Razem z powiatem Uckermarkt realizujemy też projekt, którego celem jest zwiększenie liczby chronionych gatunków ptaków i nietoperzy – uzupełnia dyrektor Lokalnego Centrum Nauki Arkadiusz Szczerbo-Niefiedowicz. – Będziemy tworzyć miejsca lęgowe i schronienia. Efektem projektu będzie zachowanie różnorodności biologicznej na terenie naszego powiatu i powiatu Uckermarkt.

Pieniądze na realizację projektu pochodzą z Programu Współpracy Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern /Brandenburg/ Polska 2021 – 2027.

zbk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

Studnica chce do Kalisza

Jak pozyskiwać środki unijne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Popularne

Pomaganie ptakom to kwestia nieoczywista

Studnica chce do Kalisza

Czas na mikrogranty!