26 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, odbywający szkolenie podstawowe w 100 Batalionie Łączności w Wałczu, złożyło 12 kwietnia uroczystą przysięgę. Był to niezwykle emocjonujący moment, szczególnie dla wyróżnionych elewów oraz ich bliskich.
Uroczystość odbyła się na placu przed Wałeckim Centrum Kultury w obecności m.in. posła Pawła Suskiego, starosty Bogdana Wankiewicza, dowództwa 100 bł, przedstawicieli Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód, przedstawicieli służb mundurowych, urzędów i instytucji oraz bliskich żołnierzy.
– To jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego – mówił dowódca 100 bł ppłk Krzysztof Dąbkiewicz. – Dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą, każdego dnia należy godnie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia.
– W tym tak wielkim dniu dla osób, które podjęły niełatwą decyzję o wstąpieniu w szeregi Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, chciałbym złożyć wam serdeczne podziękowania – zwrócił się do świeżo upieczonych żołnierzy poseł P. Suski. – Reprezentując Sejmową Komisję Obrony Narodowej, chciałbym podkreślić, jak ważna z punktu widzenia liczebności Sił Zbrojnych, dążenia do osiągnięcia 300-tysięcznej armii jest wasza decyzja. Utwierdza nas ona w przekonaniu, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa może przyczynić się do zabezpieczenia potrzeb osobowych.
Podczas uroczystości uhonorowano kilku wyróżniających się żołnierzy, a ich bliscy otrzymali od dowódcy kwiaty i gratulacje.
***
Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW) to forma ochotniczej służby wojskowej wprowadzona w Polsce na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku. Jest to odpowiedź na potrzebę zwiększenia liczebności i gotowości Sił Zbrojnych RP przy jednoczesnym otwarciu się na osoby cywilne, które chciałyby spróbować swoich sił w mundurze, bez konieczności wiązania się na stałe z zawodową służbą wojskową. Żołnierze tej służby otrzymują wynagrodzenie w wysokości około 6300 zł brutto. Dodatkowo, po ukończeniu szkolenia specjalistycznego, mają pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz (po spełnieniu odpowiednich wymogów) w zatrudnieniu w administracji publicznej. Po zakończeniu szkolenia podstawowego trwającego 4 tygodnie żołnierze DZSW mogą zdecydować się na przejście 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego, podczas którego zdobędą nowe umiejętności i zostaną im nadane im nadane specjalności wojskowe, takie jak np. kierowca, strzelec, radiotelegrafista. Co ważne, nabór na szkolenia specjalistyczne prowadzą jednostki wojskowe w całym kraju, liczba miejsc jest ograniczona, a konkurencja spora.
zbk









