W sobotę i niedzielę 23 i 24 września wałecka Szkoła Mistrzostwa Sportowego świętowała 45-lecie swojej działalności. Z tej okazji odbył się zjazd absolwentów szkoły.
Główna część obchodów jubileuszu odbyła się w sobotę. Po przyjeździe i zakwaterowaniu uczestników zjazdu, w COS OPO Wałcz odbyła się konferencja naukowa pt. „Kajakarstwo i wioślarstwo. Tradycja i nowoczesność”. Po południu jubileusz kuźni sportowych mistrzów przeniósł się do budynku I LO im. Kazimierza Wielkiego z Oddziałami Sportowymi, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
W szkolnej auli zasiadło blisko 100 byłych uczniów SMS, w tym 7 olimpijczyków. W murach szkoły pojawiło się 5 zawodniczek, reprezentujących Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, gdzie płynąc w konkurencji ósemek wywalczyły 6. miejsce. W gronie gości znalazła się także wychowanka WTW Orzeł Wałcz Natalia Madaj Smolińska, która wspólnie z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską w 2016 roku w Rio de Janeiro została mistrzynią Igrzysk Olimpijskich. Młodsze pokolenie polskich olimpijczyków reprezentował Wiktor Głazunow, który na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rywalizował w konkurencji C-1. W auli zasiadł również m.in. Grzegorz Kołtan, urodzony i wychowany w Wałczu kajakarz, olimpijczyk z Montrealu (1976) i Moskwy (1980).
Dyrektor W. Rogulski powitał gości, wśród których byli absolwenci oraz nauczyciele i trenerzy pracujący w SMS oraz m.in. prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć, trzykrotny olimpijczyk, chorąży reprezentacji Polski na Igrzyskach w Pekinie (2008) i wielokrotny mistrz świata w kajakarstwie Marek Twardowski, wałecki starosta Bogdan Wankiewicz i wicestarosta Jolanta Wegner, wicestarosta partnerskiego powiatu Uckermark (Niemcy) Franz Bretsch, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu Dariusz Skalski i były prezes PZKaj Józef Bejnarowicz. Szkoła otrzymała Złotą Odznakę PKOl Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego, wiele pamiątek związanych z Igrzyskami Olimpijskimi, a także okolicznościowy grawerton od marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
W dalszej części uroczystości M. Twardowski wręczył kółka olimpijskie trójce młodych sportowców, uczących się w SMS, a B. Wankiewicz i J. Wegner wyróżnili najlepszych uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Zarys historii SMS przedstawił Marek Lewandowski, wyświetlony został również film, w którym o funkcjonowaniu szkoły opowiadali m.in. były i aktualny dyrektor Roman Kościołowski oraz W. Rogulski, trener Zbigniew Kowalczuk, a także uczniowie. Spotkanie w szkolnej auli zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów SMS. Goście obejrzeli również okolicznościowe wystawy, przygotowane przez Akademię Nauk Stosowanych w Wałczu oraz I LO im. Kazimierza Wielkiego.
Sobotni program obchodów obejmował zwierzanie bazy sportowej ANS oraz uroczystą kolację w COS OPO w Wałczu.
Ostatnim akcentem jubileuszu było niedzielne zwiedzanie nowej hali wielofunkcyjnej na Bukowinie. Gości po wybudowanym kosztem 76 mln zł, imponującym obiekcie oprowadzał dyrektor Ośrodka Zdzisław Ryder.
Tomasz Chruścicki