niedziela, 3 grudnia
Strona głównaAktualnościJubileuszowy Wałcz

Jubileuszowy Wałcz

23 kwietnia 1303 roku Ulrich Schoning i Rudolf Liebenthal otrzymali od margrabiów brandenburskich: Ottona, Konrada, Jana i Waldemara przywilej na założenie miasta Arnskrone koło jeziora Wolcen. W tym roku obchodziliśmy 720. rocznicę tego wydarzenia.

Jubileusz 720-lecia nadania praw miejskich miastu Wałcz to wielkie i ważne wydarzenie, które głęboko sięga naszych korzeni, skąd pochodzimy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy – mówił podczas jubileuszu burmistrz Maciej Żebrowski. Mamy przyjemność i zaszczyt być mieszkańcami miasta o wyjątkowej historii. Historii, która nie zawsze była łatwa, ale też historii o bohaterstwie, poświęceniu i zaangażowaniu. Nasze istnienie to sukces wielu osób. Nie sposób ich wszystkich wymienić, ponieważ na przestrzeni siedmiowiecznej historii było ich naprawdę wielu.

Miasto świętowało przez ponad tydzień. W tym czasie odbywały się m.in. zawody sportowe w różnych dyscyplinach, wspólne sadzenie drzewa na placu Wolności (mieszkańcom rozdano 720 sadzonek ufundowanych przez Nadleśnictwo Wałcz), odsłonięcie muralu na ścianie budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, którego fundatorem była firma Eagle, wspólne zdjęcie mieszkańców i gości z zaprzyjaźnionych miast, wernisaż wystawy „Tu było, tu stało” w Muzeum Ziemi Wałeckiej oraz uroczysta sesja i gala.

Przewodniczący Rady Miasta Maciej Goszczyński wraz z burmistrzem Maciejem Żebrowskim wręczyli jedno z najbardziej wyjątkowych  i prestiżowych odznaczeń w naszym mieście. Honorową odznakę „Za zasługi dla Miasta” Wałcz otrzymał Willi Gerhard Friedrich Klingbeil, człowiek, który w szerokim zakresie działa w interesie społeczności i pomocy społecznej na rzecz Wałcza. Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymał Jarosława Horodecki, srebrną: Klub Sportowy Korona, Klub Sportowy Volley oraz Klub Współpracy Międzynarodowej. Przybyło nam w mieście również 3 nowych ambasadorów. Ten zaszczytny tytuł otrzymała firma Eagle, Estera Naczk-Suska oraz Aleksandra Olejnik.

Podziękowania za zaangażowanie w rozwój miasta otrzymali wszyscy dotychczasowi Burmistrzowie oraz Przewodniczący Rady Miasta Wałcz: Leszek Jóźwik, Wojciech Klukowski, Lesław Ryźlak, Barbara Tuderek, która odbierała podziękowania w imieniu zmarłego burmistrza Zdzisława Tuderka, Tomasz Rzemykowski, Bogusława Towalewska, Wanda Tarnowska, Janusz Różański, Andrzej Wiśniewski, Zdzisław Ryder, Bożena Terefenko oraz Paweł Łakomy.

Dziś wspólnie możemy odczuwać radość i dumę z minionych 720 lat,
na przestrzeni, których miasto zmieniało się, piękniało i rozrastało. Wałeckie firmy są znane i rozpoznawalne na całym świecie, a ich produkty docierają do najróżniejszych zakątków. Wielu wałczan osiągnęło ogromne sukcesy nie tylko w Polsce, ale także i na świecie w różnych dziedzinach, od nauki po kulturę, czy sport – mówił burmistrz. Wałcz pomału staje się również krajowym liderem w promowaniu i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Nie ustają także prace inwestycyjne zmieniające wygląd naszego miasta: nowe ścieżki rowerowe, place zabaw, remontowane ulice, budowane parkingi czy rewitalizacja centralnych obszarów w naszym mieście. To dowód na nieustającą zmianę w kierunku komfortu i zadowolenia mieszkańców

720-lecie miasta nie było jedyną okazją do świętowania. Tego dnia obchodziliśmy również 30-lecie podpisania partnerstwa z zaprzyjaźnionym Werne. Z tej okazji do Wałcza przybyły delegacje ze wszystkich miast partnerskich z burmistrzem Werne  Lotarem Christem na czele. Galę poprowadziły Agnieszka Brosz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Alicja Cebulska uczennica tej szkoły. Oprawę muzyczną zapewniła Estera Naczk-Suska wraz z muzykami oraz młodymi wokalistkami ze Studia Esti.

Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Tragedia na drodze

Przemoc to żadna moc