Najważniejszym punktem II konferencji „Zielone Miasta”, która odbywała się 13 marca w Wałeckim Centrum Kultury, było podpisanie „Deklaracji Ponadregionalnej Współpracy w zakresie utworzenia ogólnokrajowej bazowej sieci wodorowej”. Jej głównym celem jest podłączenie Polski do wodorociągu.
Deklarację podpisali członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski. Sygnatariuszami porozumienia są także marszałkowie województw dolnośląskiego i lubuskiego.
– Wałcz jest wyjątkowym miejscem na mapie Pomorza Zachodniego, w którym tak dynamicznie rozwijają się odnawialne źródła energii. Warto wiedzieć, że Wałcz ma jeden z najwyższych wskaźników w kraju i województwie w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jeśli chodzi o dostęp do OZE – mówiła A. Bańkowska. – Podpisane w Wałczu porozumienie ma na celu podłączenie Polski do wodorociągu. Na dnie Bałtyku ciągnie się nitka z Finlandii, ale niestety omija Polskę. Podejmujemy wszelkie starania, żeby Polska została do tego źródła energii również podłączona. Ponieważ mamy dostęp do morza i gazoport w Świnoujściu, lobbujemy za tym podłączeniem i przesyłaniem wodoru także w inne części Polski. Inne samorządy są tym również zainteresowane, czego wyrazem jest obecność dzisiaj w Wałczu samorządowców z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.
Energia elektryczna wytwarzana na terenie naszego województwa z OZE w 80 procentach pokrywa zapotrzebowanie mieszkańców zachodniopomorskiego na prąd. Duży wkład w to mają farmy wiatrowe i słoneczne zlokalizowane w okolicach Wałcza.
Burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski podkreśla konieczności wytwarzania zielonego (odnawialnego) wodoru i wykorzystywania go wtedy, kiedy źródła zależne od pogody wytwarzają mniej energii. Zielony wodór (H2) jest produkowany z wykorzystaniem OZE – przy farmach wiatrowych i fotowoltaicznych w procesie elektrolizy wody. To ma pozwolić na uniezależnienie się miasta od dostaw energii z innych (niestabilnych) źródeł. Kiedy produkowane będzie więcej prądu z wiatru i słońca, niż potrzebuje miasto, wodór stanowić będzie magazyn energii.
– Cieszę się, że spotkamy się tutaj ponadregionalnie. Wałcz zawsze leżał na rubieżach województw, dzisiaj okazuje się, że to może być atut, bo dzięki temu wszyscy mają tak samo blisko i tak samo daleko, aby podpisać dzisiejsze porozumienie dla rozwoju naszego kraju. Wodór to przyszłość, ma ogromne znaczenie dla gospodarki całej Polski – mówił burmistrz Maciej Żebrowski. – Cieszę się, że tematy, o których mówimy już od ładnych paru lat: czyli zmianie technologii ogrzewania, napędzania taboru miejskiego i zasilania w energię firm, znajdują odzwierciedlenie także w dużych projektach ogólnokrajowych. Wałcz chce być częścią tej transformacji.
Podczas konferencji prelegenci mówili m.in. o potencjale Pomorza Zachodniego w rozwoju gospodarki wodorowej, autobusach w transporcie publicznym oraz źródłach finansowania zielonej transformacji.
Na placu przed WCK prezentowany był hybrydowy wodorowo-elektryczny autobus Pilea, produkowany przez ARP E-Vehicles oraz polski samochód elektryczny eVan, produkowany w Zgorzelcu. Chętni mogli wybrać się tymi pojazdami na przejażdżkę po mieście.
zbk