Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przedstawiciele władz samorządowych świętowali razem z mieszkańcami Szczecina i Pomorza Zachodniego. Organizatorami uroczystości przy Pomniku Czynu Polaków byli marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Szczecina Piotr Krzystek. W wydarzeniu uczestniczyli również parlamentarzyści, wojewoda Zbigniew Bogucki, radni województwa i miasta, reprezentanci instytucji państwowych, żołnierze i kombatanci.
Marszałek zaznaczył, że bohaterowie Ukrainy walczą o realizację tych samych marzeń, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 maja. Są to marzenia o niezależnym, silnym państwie, równym i demokratycznym społeczeństwie, marzenie o wolności i braterstwie. Ambicje Ukrainy stały się powodem „brutalnej napaści Rosji na niepodległe państwo naszych sąsiadów”. Podobnie jak 232 lata temu uchwalenie Konstytucji 3 maja stało się pretekstem dla dokonania rozbiorów Polski przez naszych wrogów.
Marszałek podkreślił, że bohaterska obrona Ukrainy to „bój o wolność i demokrację” w całej Europie Środkowo-Wschodniej. I że Polska musi być w tę walkę zaangażowana.
Patriotyczne uroczystości przy Pomniku Czynu Polaków miały wojskową oprawę. Rozpoczęły się od złożenia meldunku, orkiestra odegrała hymn państwowy, a po krótkich przemówieniach i modlitwie odbył się apel poległych, któremu towarzyszyła salwa honorowa. Ceremonię zakończyło złożenie wieńców z kwiatami w narodowych barwach.
Ceremonia zgromadziła bardzo liczną publiczność. Urząd Marszałkowski WZ przygotował dla uczestników majowego święta prawie 2 tysiące chorągiewek i kotylionów w biało-czerwonych barwach. Atrakcją był również krótki występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Tancerze, w historycznych strojach, zachęcali szczecinian do wspólnego poloneza.
***
Sejm Wielki, zwany również Sejmem Czteroletnim, uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej Obojga Narodów 3 maja 1791 r. Była to pierwsza konstytucja Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Zmieniła ustrój Rzeczypospolitej z monarchii parlamentarnej na monarchię konstytucyjna. Regulowała prawa i obowiązki obywateli oraz zasady funkcjonowania władz państwowych. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.