niedziela, 10 grudnia
Strona głównaRegionKonstytucja to nie skrawek papieru

Konstytucja to nie skrawek papieru

Dziś szczególnie pamiętajmy, że Konstytucja to nie skrawek papieru, kilka wzniosłych zdań, które można traktować lekko. Konstytucja to zbiór wartości, których powinniśmy bronić. To z jednej strony prawa, które nadaje się każdemu z nas, ale i zobowiązania wobec Rzeczypospolitej. To fundament naszego wspólnego domu – naszej Ojczyzny – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przedstawiciele władz samorządowych świętowali razem z mieszkańcami Szczecina i Pomorza Zachodniego. Organizatorami uroczystości przy Pomniku Czynu Polaków byli marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Szczecina Piotr Krzystek. W wydarzeniu uczestniczyli również parlamentarzyści, wojewoda Zbigniew Bogucki, radni województwa i miasta, reprezentanci instytucji państwowych, żołnierze i kombatanci.

W Święto Narodowe Trzeciego Maja zwykliśmy podkreślać, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom, polskim patriotom, i jak bardzo dumni jesteśmy z pierwszej europejskiej konstytucji, przyjętej ledwie cztery lata po pierwszej na świecie konstytucji Stanów Zjednoczonych – przypomniał marszałek Olgierd Geblewicz. – Tegoroczne świętowanie jest jednak inne niż zwykle, mniej radosne, obchodzone w cieniu toczącej się u naszych granic wojny w Ukrainie.

Marszałek zaznaczył, że bohaterowie Ukrainy walczą o realizację tych samych marzeń, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 maja. Są to marzenia o niezależnym, silnym państwie, równym i demokratycznym społeczeństwie, marzenie o wolności i braterstwie. Ambicje Ukrainy stały się powodem „brutalnej napaści Rosji na niepodległe państwo naszych sąsiadów”. Podobnie jak 232 lata temu uchwalenie Konstytucji 3 maja stało się pretekstem dla dokonania rozbiorów Polski przez naszych wrogów.

Po raz kolejny w historii okazuje się, że takie marzenia to dla autokratów zbyt wiele. Nie są oni w stanie znieść, że społeczeństwa dzięki samostanowieniu, wolności i podmiotowości obywateli są w stanie się rozwijać, generować postęp, dobrobyt. Autokraci, dążąc do niszczenia takich ideałów, narodów budujących na nich swoją państwowość, wysyłają jasne ostrzeżenie swoim obywatelom – nie ważcie się marzyć o wolności, bo to marzenie was zgubi – mówił marszałek Olgierd Geblewicz – Ale dobro zawsze zwycięża zło. To, co zasiane, kiedyś przyniesie plony, tak jak zawarte w Konstytucji 3 maja marzenie o wolności przyniosło po ponad wieku swój skutek w postaci II Rzeczypospolitej. Musimy wierzyć, że ukraińskie marzenie, nie będzie musiało tyle czasu czekać. Nasze wsparcie to moralny obowiązek wobec bohaterskich obrońców Ukrainy, ale i moralny obowiązek wobec naszych ojców – patriotów, którzy walczyli, przelewając krew za niepodległą Polskę.

Marszałek podkreślił, że bohaterska obrona Ukrainy to „bój o wolność i demokrację” w całej Europie Środkowo-Wschodniej. I że Polska musi być w tę walkę zaangażowana.

Patriotyczne uroczystości przy Pomniku Czynu Polaków miały wojskową oprawę. Rozpoczęły się od złożenia meldunku, orkiestra odegrała hymn państwowy, a po krótkich przemówieniach i modlitwie odbył się apel poległych, któremu towarzyszyła salwa honorowa. Ceremonię zakończyło złożenie wieńców z kwiatami w narodowych barwach.

Ceremonia zgromadziła bardzo liczną publiczność. Urząd Marszałkowski WZ przygotował dla uczestników majowego święta prawie 2 tysiące chorągiewek i kotylionów w biało-czerwonych barwach. Atrakcją był również krótki występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Tancerze, w historycznych strojach, zachęcali szczecinian do wspólnego poloneza.

***

Sejm Wielki, zwany również Sejmem Czteroletnim, uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej Obojga Narodów 3 maja 1791 r. Była to pierwsza konstytucja Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Zmieniła ustrój Rzeczypospolitej z monarchii parlamentarnej na monarchię konstytucyjna. Regulowała prawa i obowiązki obywateli oraz zasady funkcjonowania władz państwowych. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Sejm od kuchni