niedziela, 3 grudnia
Strona głównaAktualnościKosztowna przejażdżka

Kosztowna przejażdżka

5 tys. złotych kosztowała 20-latka przejażdżka hulajnogą elektryczną. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, przewoził 15-latkę i spowodował kolizję.

Do zdarzenia doszło w sobotę po godzinie 14.00 na Al. Tysiąclecia w Wałczu. Patrol ruchu drogowego ustalił, że 20-letni mężczyzna jechał ścieżką rowerową i w pewnym momencie stracił panowanie nad jednośladem, uderzył w znajdujące się przy drodze ogrodzenie, a następnie przewrócił się. Powodem niezapanowania nad pojazdem był – jak się później okazało – stan nietrzeźwości kierującego. 20-latek miał prawie dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 15-letnia pasażerka została przewieziona do szpitala, na szczęście obrażenia, jakie odniosła, okazały się niegroźne.

Sprawca zdarzenia rozliczony został przez policjantów za kolizję drogową mandatem karnym wysokości 2, 5 tysiąca złotych i za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości również grzywną wysokości 2, 5 tysiąca złotych – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wałczu st. asp. Beata Budzyń. – Młody mężczyzna stracił w ten sposób 5 tysięcy złotych. Sąd może orzec wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 do 36 miesięcy. 

Przepisy zabraniają :

    • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
    • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
    • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
    •  korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.
Jeśli nie ma ani ścieżki rowerowej, ani odpowiedniej jezdni, można hulajnogą jechać po chodniku z „prędkością zbliżoną do prędkości pieszych”. Ponadto kierujący hulajnogą powinni na chodnikach ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.
Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 300 zł.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Tragedia na drodze

Przemoc to żadna moc