Po raz kolejny burmistrz Maciej Żebrowski spotkał się on-line z mieszkańcami Wałcza. Tym razem obyło się bez większych problemów technicznych, a internauci zadawali wiele pytań, m.in. na temat remontów dróg, rozbudowy skateparku, czy kolejnych inwestycji na półwyspie w Strącznie.
Na początku burmistrz opowiedział o zorganizowanym z jego inicjatywy spotkaniu z przedstawicielami banków żywności z Piły Szczecina i Nowych Bielic, w którym uczestniczyła także wicemarszałkini województwa zachodniopomorskiego Anna Bańkowska. Jak mówił, uczestnicy wspólnie wypracowali porozumienie, które ma być skierowane do marszałka celem wypracowania wojewódzkiej strategii niemarnowania żywności.
– Statystyki są przerażające. Szacujemy, że tylko w naszym województwie – w naszych domach, firmach, u producentów – rocznie marnuje się od 150 do 170 tys. ton żywności -mówił M. Żebrowski. – Banki żywności, działające na terenie naszego województwa, odzyskują i przekazują potrzebującym 2 tys. ton. To niewiele, choć w porównaniu z innymi bankami żywności nasze działają wyjątkowo aktywnie. Celem strategii niemarnowania żywności ma być systemowe zwiększenie liczby ton odzyskiwanej żywności oraz wsparcie i edukacja mieszkańców. Znaczna część żywności marnuje się w domach, trafia do odpadów, powodując wzrost ich liczby i co za tym idzie przekłada się na cenę odbioru śmieci.
Jak mówił M. Żebrowski, wicemarszałkini A. Bańkowska zapewniła, że w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego powstanie specjalna komisja i ten temat zostanie wpisany do strategii województwa. Warto dodać, że jedynie Wielkopolska posiada strategię niemarnowania żywności.
– Ten temat musi wreszcie zaistnieć i u nas – podkreślał burmistrz.
W dalszej części omówił zawiłości tzw. uchwał reklamowych. Przyznał, że przepisy wypracowane kilka lat temu nie przetrwały próby czasu, uchwała zawierała błędy proceduralne i była zbyt skomplikowana.
– Wprowadzaliśmy ją jako jedni z pierwszych, wzorując się na uchwale z Gdańska, niestety część zapisów została zaskarżona – mówił burmistrz. – Pracujemy teraz nad nowymi zapisami. Mają być jak najmniej skomplikowane, przyjazne dla mieszkańców i przedsiębiorców. Zachęcam do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych i spotkaniu otwartym 3 marca o godz. 14:00.
Ankietę można znaleźć na stronie internetowej urzędu i w aplikacji mMieszkaniec. Warto dodać, że zastąpiła ona dotychczasową aplikację. Za jej pośrednictwem można sprawdzić m.in. harmonogram odbioru odpadów, wziąć udział w konsultacjach społecznych, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, czy sprawdzić, na co przeznaczane są pieniądze z budżetu miasta.
M. Żebrowski omówił także wyniki spotkania z mieszkańcami ulicy Orlej, gdzie opracowywany jest plan miejscowy i do którego mieszkańcy wnosili swoje uwagi oraz opowiedział o przyczynach wycinania drzew w mieście.
– Wycinka drzew przeprowadzana jest wyłącznie poza okresem ochronnym w miejscach, gdzie jest to konieczne z uwagi na zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub tam, gdzie drzewa kolidują z ważnymi dla mieszkańców inwestycjami – podkreślał. – Zespół kwalifikujący składa się z przedstawicieli Nadleśnictwa Wałcz, Starostwa i Urzędu Miasta. Wycinamy tylko drzewa chore. Nawet jeśli na pniu nie widać zgnilizny, nie oznacza to, że korona jest zdrowa.
Burmistrz poinformował, że zespół wytypował do wycinki ostatnio 16 drzew, rosnących przy promenadzie nad Raduniem. Zapowiedział, że miasto zasadzi nowe drzewa w różnych lokalizacjach. Teraz sprawdzane są możliwości ich posadzenia na ul. Bydgoskiej i Kilińszczaków.
– Nie wszędzie niestety drzewa się przyjmują. Tak było np. przy SP nr 2 mimo systematycznego podlewania i montażu specjalnych drenów doprowadzających wodę do korzeni – rozkładał ręce.
W dalszej części omówił kilka nadchodzących inwestycji, m.in. remont ulicy 1 Maja, czy rozbudowę skateparku (na ukończeniu są prace projektowe). W planach jest także korekta rozkładu jazdy autobusów (ZKM liczy na opinie mieszkańców) i zmiana organizacji ruchu na ulicy Szkolnej. Mieszkańcy pytali m.in. o kolejne inwestycje na półwyspie w Strącznie (burmistrz liczy na współpracę z wójtem gminy Wałcz w tym zakresie), budowę drogi i oświetlenia na Półwiejskiej (miasto czeka na pozwolenie na budowę), wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ulicy Kilińszczaków (nie ma takich planów), rozbudowę promenady (nie ma na to środków), czy budowę wybiegu dla psów. M. Żebrowski powiedział, że praktycznie z każdego miejsca w mieście w kilka, kilkanaście minut można znaleźć się w lesie i spuścić psa ze smyczy. W ocenie jego i urzędników organizacja wybiegu na którymś z osiedli, gdzie brakuje miejsc parkingowych, jest problematyczna.
– To ciekawy temat. Szukamy kilku takich lokalizacji przy większych osiedlach, ale tam z kolei mamy problem z miejscami parkingowymi – tłumaczył. – Zabudowa z lat 70. i 80. cechowała się dużą gęstością. Przebudowa tych osiedli wiąże się niestety ze zmniejszeniem terenów zielonych na rzecz budowy parkingów. Nie mówimy nie, rozumiemy te potrzeby, ale mamy problem z wyborem lokalizacji.
Burmistrz zaprosił także mieszkańców, przedsiębiorców i rękodzielników do udziału w jarmarku wielkanocnym, który odbędzie się 13 kwietnia.
zbk
