poniedziałek, 11 grudnia

Medale na deskach

Na jeziorze Raduń odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle. Znakomicie spisali się w nich wałczanie, którzy wywalczyli jeden złoty i dwa srebrne medale.

Pływanie na desce z wiosłem zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Odbywające się w Wałczu między 26 a 27 sierpnia zawody, których organizatorem był Związek Sportowy SUP wraz z WTS Orzeł i MOSiR-em, zgromadziły na starcie prawie 100 zawodniczek i zawodników z 11 klubów z całej Polski oraz osoby niezrzeszone.

Jest to dyscyplina, która dopiero się rozwija, lecz z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność – mówi główny organizator zawodów Jakub Sitkowski. –  Poprzednie mistrzostwa odbyły się w Jastarni. Cieszę się, że teraz udało mi się zorganizować zawody w moim rodzinnym mieście. Pochodzę z Wałcza, byłem kanadyjkarzem w wałeckim Orle i po zmianie barw klubowych przeniosłem się do Warszawy. Jednak zawsze pragnąłem, aby tego rodzaju zawody zorganizować w Wałczu.

Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych – od dzieci, poprzez młodzików i juniorów, a kończąc na seniorach. W sumie odbyło się na dystansach od 200 metrów do 12 kilometrów 47 wyścigów.

W pierwszym dniu złoty medal w kategorii juniorów zdobył kajakarz wałeckiego Orła Mateusz Trojanowski, który okazał się bezkonkurencyjny w sprincie na 200 metrów. Ten medal szczególnie cieszy, ponieważ Mateusz na co dzień trenuje kajakarstwo, a rywalizował ze specjalistami w pływaniu na desce.

Kolejny krążek, tym razem srebrny, wywalczył Grzegorz Szpynda, który stanął na drugim miejscu na podium w wyścigu technicznym na 1000 metrów. Ta konkurencja jest wymagająca, ponieważ należy płynąc slalomem po wytyczonej 9 bojkami trasie.

Grzegorz Szpynda w kolejnym dniu po raz drugi wywalczył srebrny medal, rywalizując z najlepszymi w Polsce na morderczym dystansie 12 kilometrów. Do „złota” zabrakło niewiele.
Organizatorzy przewidzieli również przeprowadzenie wyścigu na pompowanych deskach, a stanąć na starcie mógł każdy chętny. Zgłosiło się 14 śmiałków. Wynik nie był najważniejszy, liczyło się uczestnictwo i dobra zabawa.

Odbyła się również pokazowa konkurencja, czyli wyścig czteroosobowych ekip. Jak na razie jest to konkurencja hobbystyczna, lecz są już przymiarki , aby wyścig włączyć do programu mistrzostw Polski.
Jak zapewnili organizatorzy na facebookowej stronie Związku Sportowego SUP, już za kilka dni ukaże się seria fotografii z wałeckich mistrzostw, w tym – szczególnie atrakcyjne – zdjęcia z drona.

piotr

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Sejm od kuchni