sobota, 18 maja
Strona głównaAktualnościNajlepsze w województwie

Najlepsze w województwie

Bardzo duże jeżdżę po naszym regionie i odwiedziłem wiele takich obiektów, lecz proszę mi wierzyć, że tak wspaniałego przedszkola jeszcze nie widziałem – powiedział podczas otwarcia nowo wybudowanego oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Karsiborze wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik.

Na uroczystość otwarcia 28 sierpnia przybyła sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska, wspomniany wicewojewoda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marek Subocz, dyrektorki 5 szkół podstawowych z terenu gminy Wałcz, radni Rady Gminy i Rady Powiatu. Honory domu pełnił wójt gminy Wałcz Jan Matuszewski.

Chcę podziękować naszym gościom za bardzo cenną i wymierną pomoc w staraniach przy zdobyciu dofinansowania na budowę tego przedszkola – mówił, witając gości Jan Matuszewski. Skorzystaliśmy z programu Polski Ład i widać, że środki zewnętrzne znacznie pomogły nam w realizacji tej inwestycji.

Przedszkole to cztery oddziały, do których uczęszczać będzie prawie 100 dzieci. Wartość całej inwestycji, czyli budowa oraz pełne wyposażenie to 5,3 miliona złotych, w tym dofinansowanie z Polskiego Ładu to 3,9 miliona. Inwestorem była gmina. Budowa trwała niespełna 12 miesięcy. Budynek jest bardzo nowoczesny. Przestronne i jasne sale, przystosowane dla małych dzieci pomieszczenia sanitarne, gabinety dla nauczycieli, w pełni wyposażona kuchnia i kotłownia na drzewny pellet. Na dachu zainstalowano fotowoltaikę, funkcjonuje rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła oraz ogrzewanie podłogowe. Od 1 września do przedszkola zacznie uczęszczać 99 dzieci. Jak zapewnia wójt, dla chętnych nie zabraknie miejsca i jeżeli zajdzie taka potrzeba, jest możliwość uruchomienia kolejnego oddziału.

Budowa tego przedszkola jest doskonałym przykładem, że można współpracować i tworzyć dla dobra społeczności lokalnej tak wspaniałe inwestycje – chwaliła Małgorzata Golińska. – Gratuluję wszystkim zaangażowanym w powstanie tego obiektu i cieszę się, że takie inwestycje powstają właśnie w mniejszych miejscowościach.

Ta inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców nie tylko Karsiboru, lecz całej gminy – dodał Marek Subocz. – Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przedszkole powstało. Inwestowanie w dzieci dzisiaj jest podstawą, a takie miejsca powodują, że rodzice oddając swoje pociechy pod fachową opiekę mogą spokojnie pracować.

– Kończymy drugą, podobną inwestycję, czyli trzyoddziałowe przedszkole w Chwiramie – poinformował już po przecięciu wstęgi J. Matuszewski. – Niedługo ukaże się ogłoszenie o przetargu na budowę jednego oddziału przedszkolnego przy szkole w Gostomi. Kilka tygodni temu złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu na dofinansowanie na budowę dwóch oddziałów przedszkolnych, wraz z windą, przy szkole w Strącznie. Liczmy, że w przyszłym roku oddamy do użytku przedszkole w Chwiramie, a w kolejnym w Gostomi i Strącznie. Po ukończeniu tych inwestycji gmina Wałcz będzie w pełni „nasycona” w oddziały przedszkolne. Natomiast nasze szkoły podstawowe mają jeszcze wolne miejsca i mogą przyjmować nowych uczniów. Szkoła w Różewie otrzymała piękną salę gimnastyczną, planujemy tam wybudować jeszcze małe boisko. Z obsadą nauczycielską nie mamy większych problemów, choć nie ukrywam, że kilku nauczycieli chętnie jeszcze byśmy zatrudnili. Natomiast obiekt w Lubnie żyje swoim życiem. Od prawie trzech lat funkcjonuje w dawnym gimnazjum biblioteka gminna, trwają prace wykończeniowe w świetlicy i w kuchni. Niedługo zakończy się montaż windy. W Polskim Ładzie złożyliśmy wniosek na modernizację sali gimnastycznej. Chcemy stworzyć salę widowiskowo-konferencyjną z nowym wyposażeniem, nagłośnieniem i oświetleniem. Powstanie scena i widownia, a mobilne siedzenia będzie można złożyć i powstanie parkiet. Będzie więc można tam urządzać zabawy czy wesela.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne