niedziela, 3 grudnia
Strona głównaAktualnościNajlepsze w województwie

Najlepsze w województwie

Bardzo duże jeżdżę po naszym regionie i odwiedziłem wiele takich obiektów, lecz proszę mi wierzyć, że tak wspaniałego przedszkola jeszcze nie widziałem – powiedział podczas otwarcia nowo wybudowanego oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Karsiborze wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik.

Na uroczystość otwarcia 28 sierpnia przybyła sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska, wspomniany wicewojewoda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marek Subocz, dyrektorki 5 szkół podstawowych z terenu gminy Wałcz, radni Rady Gminy i Rady Powiatu. Honory domu pełnił wójt gminy Wałcz Jan Matuszewski.

Chcę podziękować naszym gościom za bardzo cenną i wymierną pomoc w staraniach przy zdobyciu dofinansowania na budowę tego przedszkola – mówił, witając gości Jan Matuszewski. Skorzystaliśmy z programu Polski Ład i widać, że środki zewnętrzne znacznie pomogły nam w realizacji tej inwestycji.

Przedszkole to cztery oddziały, do których uczęszczać będzie prawie 100 dzieci. Wartość całej inwestycji, czyli budowa oraz pełne wyposażenie to 5,3 miliona złotych, w tym dofinansowanie z Polskiego Ładu to 3,9 miliona. Inwestorem była gmina. Budowa trwała niespełna 12 miesięcy. Budynek jest bardzo nowoczesny. Przestronne i jasne sale, przystosowane dla małych dzieci pomieszczenia sanitarne, gabinety dla nauczycieli, w pełni wyposażona kuchnia i kotłownia na drzewny pellet. Na dachu zainstalowano fotowoltaikę, funkcjonuje rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła oraz ogrzewanie podłogowe. Od 1 września do przedszkola zacznie uczęszczać 99 dzieci. Jak zapewnia wójt, dla chętnych nie zabraknie miejsca i jeżeli zajdzie taka potrzeba, jest możliwość uruchomienia kolejnego oddziału.

Budowa tego przedszkola jest doskonałym przykładem, że można współpracować i tworzyć dla dobra społeczności lokalnej tak wspaniałe inwestycje – chwaliła Małgorzata Golińska. – Gratuluję wszystkim zaangażowanym w powstanie tego obiektu i cieszę się, że takie inwestycje powstają właśnie w mniejszych miejscowościach.

Ta inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców nie tylko Karsiboru, lecz całej gminy – dodał Marek Subocz. – Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przedszkole powstało. Inwestowanie w dzieci dzisiaj jest podstawą, a takie miejsca powodują, że rodzice oddając swoje pociechy pod fachową opiekę mogą spokojnie pracować.

– Kończymy drugą, podobną inwestycję, czyli trzyoddziałowe przedszkole w Chwiramie – poinformował już po przecięciu wstęgi J. Matuszewski. – Niedługo ukaże się ogłoszenie o przetargu na budowę jednego oddziału przedszkolnego przy szkole w Gostomi. Kilka tygodni temu złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu na dofinansowanie na budowę dwóch oddziałów przedszkolnych, wraz z windą, przy szkole w Strącznie. Liczmy, że w przyszłym roku oddamy do użytku przedszkole w Chwiramie, a w kolejnym w Gostomi i Strącznie. Po ukończeniu tych inwestycji gmina Wałcz będzie w pełni „nasycona” w oddziały przedszkolne. Natomiast nasze szkoły podstawowe mają jeszcze wolne miejsca i mogą przyjmować nowych uczniów. Szkoła w Różewie otrzymała piękną salę gimnastyczną, planujemy tam wybudować jeszcze małe boisko. Z obsadą nauczycielską nie mamy większych problemów, choć nie ukrywam, że kilku nauczycieli chętnie jeszcze byśmy zatrudnili. Natomiast obiekt w Lubnie żyje swoim życiem. Od prawie trzech lat funkcjonuje w dawnym gimnazjum biblioteka gminna, trwają prace wykończeniowe w świetlicy i w kuchni. Niedługo zakończy się montaż windy. W Polskim Ładzie złożyliśmy wniosek na modernizację sali gimnastycznej. Chcemy stworzyć salę widowiskowo-konferencyjną z nowym wyposażeniem, nagłośnieniem i oświetleniem. Powstanie scena i widownia, a mobilne siedzenia będzie można złożyć i powstanie parkiet. Będzie więc można tam urządzać zabawy czy wesela.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Tragedia na drodze

Przemoc to żadna moc