4 października 2023 roku to jedna z najważniejszych dat w historii COS OPO Wałcz. Właśnie tego dnia oficjalnie otwarta została imponująca hala wielofunkcyjna, wybudowana w ciągu 2 lat kosztem 76 milionów złotych.
Na uroczystości otwarcia zjawiło się wielu oficjalnych gości. Po odśpiewaniu przez zebranych Mazurka Dąbrowskiego, promieniujący uzasadnioną radością, ale też wyraźnie zestresowany dyrektor COS OPO Wałcz Zdzisław Ryder powitał m.in. wiceminister klimatu i środowiska Małgorzatę Golińską, wicewojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Wójcika, prezesa WFOŚiGW Marka Subocza, starostę wałeckiego Bogdana Wankiewicza, burmistrza Wałcza Macieja Żebrowskiego, przedstawicieli Rady Miasta Wałcz na czele z przewodniczącym Maciejem Goszczyńskim i burmistrzów gmin powiatu wałeckiego (oprócz burmistrza Człopy, a władze gminy Wałcz reprezentował przewodniczący Rady Gminy Robert Gąsiorowski). Byli także były i obecny dyrektorzy COS w Wałczu oraz dyrektorzy Ośrodków Przygotowań Olimpijskich z kraju, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć, przedstawiciele wykonawców inwestycji, reprezentanci służb mundurowych i leśnicy, rektor ANS w Wałczu, prezesi kilku związków sportowych oraz byli i aktualni sportowcy, a wśród nich m.in. Karolina Naja, Grzegorz Kołtan, Maciej Freimut, Łukasz Woszczyński i Sławomir Szmal.
W czasie wystąpień goście podkreślali, że otwierana hala jest najnowocześniejsza w Europie, a sportowcy znajdą w niej znakomite warunki do podnoszenia swoich umiejętności oraz przygotowań do najważniejszych imprez sportowych, z Igrzyskami Olimpijskimi włącznie. Gratulacje Zdzisławowi Ryderowi z okazji zrealizowania w kierowanym przez niego ośrodku imponującej inwestycji złożyli starosta B. Wankiewicz i burmistrz Wałcza M. Żebrowski.
Po przemówieniach przyszedł czas na przecięcie symbolicznej wstęgi oraz poświęcenie obiektu przez proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu ks. Antoniego Badurę.
Na zakończenie części oficjalnej dyr. Z. Ryder zaprosił gości do zwiedzania obiektu oraz na poczęstunek.
***
Wybudowana i wyposażona kosztem 76 mln. zł hala na parterze mieści 3 boiska do siatkówki lub po dwa boiska do piłki ręcznej lub koszykówki. Można tam również uprawiać halową odmianę hokeja na trawie i inne dyscypliny halowe oraz konkurencje lekkoatletyczne, np. skok wzwyż i skok o tyczce. Na wyższych kondygnacjach znajduje się dookólna, super nowoczesna bieżnia 4-torowa o długości 200 metrów oraz 4-torowa bieżnia 60-metrowa. Na tym poziomie można również uprawiać skok w dal i trójskok. W obiekcie są również bardzo nowoczesna siłownia oraz świetnie wyposażona sala do odnowy biologicznej z basenem, a także sale do treningów dla zawodników uprawiających sporty walki czy szermierkę. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone w elektroniczne tablice wyników, systemy pomiaru czasu, wentylacji, oświetlenia i nagłośnienia. W hali przewidziano ponadto wiele pomieszczeń do magazynowania sprzętu oraz szatnie dla zawodników. Obiekt połączony jest łącznikiem z basenem Delfin i dalej z hotelem Lider.
Tomasz Chruścicki