Już po raz czwarty w Łowiczu Wałeckim odbędzie się Festiwal Siedem Stron Świata – spotkania o podróżach. Pod koniec Czerwca tj. 28-30 w „Siedmiu Ogrodach” pięknych okolicznościach przyrody spotka się wielu podróżników, dziennikarzy, muzyków i pisarzy. Z bardziej znanych postaci to np. Krzysztof Wielicki legenda polskiego himalaizmu, lub Tymon Tymański znany muzyk, twórca filmów, performer.
W ciągu tych trzech dni będzie okazja obejrzeć wiele pokazów podróżniczych, wziąć udział w warsztatach, spotkaniach autorskich, posłuchać koncertów i podyskutować.
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa o tyle, że realizowany jest projekt „W zgodzie z naturą” w ramach Lokalnej Inicjatywy Społecznej przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja VI”, to integralna część festiwalu gdzie planowany jest szereg bezpłatnych warsztatów związanych z środowiskiem naturalnym, takich jak: warsztaty łąk kwietnych, warsztaty budowania zbiorników na deszczówkę, warsztaty budowania karmników, warsztaty recyklingu oraz warsztaty reporterskie. Te ostatnie to wyjątkowe wydarzenie, gdyż uczestnicy pod okiem profesjonalistów takich jak Michał Żakowski lub Wojciech Ganczarek będą mieli okazję stworzyć reportaż na temat wody w regionie. Warsztaty reporterskie zaczynają się już 24 czerwca i zgłoszenie przyjmowane są na mail: warsztatyb@gmail.com.
Oprócz warsztatów odbędą się dwa panele dyskusyjne o wodzie w regionie i na świecie. Do tych rozmów zostaną zaproszeni pracownicy naukowi, działacze i podróżnicy.
Wydarzenie oficjalnie rozpocznie się 28 czerwca w piątek o godzinie 12.00 od audycji radiowej Radia 357 pt. „Na dachu Świata” red. Michała Żakowskiego. Widzowie będą mieli niebywałą okazję posłuchać jej na żywo i przyjrzeć się „radiowej kuchni”. Pod osłoną sceny letniej w ogrodzie spotkają się goście programu i rozmawiając o świecie w luźnej atmosferze na tematy poważne.
Sobota 29 czerwca to natomiast przewaga spotkań autorskich z autorami książek . I tak Stasia Budzisz zaprezentuje swoja ostatnią książkę „Welewetka” już nagradzaną w kategorii reportażu. Opowiada on o Kaszubach, jej historii, dziejach i problemach z własnej perspektywy jako mieszkanki tej małej ojczyzny.
Kolejnym autorem będzie Zbigniew Rokita z książką „Odrzania”. To doskonała pozycja dla mieszkańców zachodniopomorskiego, ponieważ autor opisuje swoją wędrówkę po Ziemiach Odzyskanych. To opowieść o przenikaniu się kultur i adaptacji ludzi z odciętymi korzeniami w nowej rzeczywistości.
Równie interesującym spotkaniem będzie prezentacja książki Pawła Reszki „Stolik z Widokiem na Kreml” ten dziennikarz, korespondent wojenny (Gruzja, Ukraina) podejmuje temat rozmów przy kawiarnianym stoliku w Moskwie i na wojnach, które Rosja toczy przez ostatnie lata. To również koleje losu przyjaciół, którzy przestali nimi być.
Jednak te spotkania będą oczywiście przeplatane pokazami podróżników, którzy przybliżą Szwecję, Nepal, Amerykę Południową. I tutaj wałeckim akcentem będzie spotkanie z Pawłem Małaszko, który opowie o przygotowaniach do wyprawy rowerowej. Sobotni wieczór to koncert Tymona Tymańskiego.
Wydawałoby się że niedziela jako ostatni dzień festiwalu powinien spokojnie wygaszać nastroje i przygotowywać uczestników do następnego tygodnia, ale nie na tutaj. Niedziela to zdecydowanie najsilniejsza karta tego eventu. Tutaj organizatorzy niczym polska reprezentacja w piłkę nożną na Euro wystawili najsilniejszy skład, a wśród nich spotkanie z Krzysztofem Wielickim – niekwestionowaną legendą polskiego himalaizmu zimowego, autora najbardziej spektakularnych wyczynów w zimowych himalaizmie, kierownikiem wypraw, laureatem wielu odznaczeń w tym m.in. Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski. Jednak wcześniej będzie okazja spotkać się z Zdzichem Rabendą personą wyjątkową, ponieważ Zdzich od początku pandemii zamieszkał w jaskini na wyspach kanaryjskich, jest aktywistą ekologicznym, podróżnikiem, przewodnikiem turystycznym i miłośnikiem sportów ekstremalnych, a jego największa misja to działanie na rzecz niemarnowania się jedzenia.
W niedzielę odbędzie się też pokaz Pawła Małaszko o jego ostatniej wyprawy rowerowej po Afganistanie. Ten kraj pogrążony w izolacji i opanowany przez rządy Talibów staje się niezwykłym wyzwaniem dla podróżnika z Europy. Paweł spróbuje przybliżyć obraz Afganistanu bez cenzury, opowie o swoich przygodach, nie zawsze dla niego miłych.
Natomiast wisienką na torcie będzie koncert pieśni wschodnich wykonany przez Karoliną Cichą i Patrycję Betley, znanej wałeckiej publiczności z Dni kultury Żydowskiej w WCK. Duet ten wykona specjalnie dobrany repertuar utworów wschodnich gdzie powinny pojawić się m.in. słynne pieśni tatarskie.
Niektórzy nazywają ten festiwal najoryginalniejszym festiwalem podróżniczym w Polsce, ponieważ program tego wydarzenia jest napakowany po brzegi, a otoczenie Siedmiu Ogrodów w Łowiczu Wałeckim przynosi mnóstwo pozytywnych wrażeń.
Organizatorzy przygotowali dla gości również pole namiotowe w bezpośrednim sąsiedztwie festiwalu, ponieważ z roku na rok zainteresowanie rośnie.
Dodatkowo przez cały gościom będzie towarzyszyła kuchnia festiwalowa, gdzie będzie można skosztować dania z różnych stron świata.
Warto zaznaczyć, że organizatorzy również przygotowali specjalny program dla wolontariusz, tj. osób chętnych wspierać festiwal w ramach wolontariatu. Ten program jest przeznaczony dla osób w wieku 16-25 lat i zakłada przedstawienie historii i perspektyw wolontariatu młodym ludziom. Na spotkaniach z pracownikami Polskiej Akcji Humanitarnej PAH uczestnicy poznają znaczenie wolontariatu na świecie, jego rolę i perspektywy z tym związane. Zgłoszenia można kierować na siedemstronfestiwal@gmail.com . Projekt ten Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Wygląda więc na to, że w pobliżu szykuje się prawdziwa uczta dla osób ciekawych świata, podróży i wyzwań. Przypominamy, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Życzymy w takim razie miłego weekendu od 28 do 30 czerwca w Łowiczu Wałeckim. Wszelkie informację znajdą Państwo na stronie www.7ogrodów.pl lub profilu facebokowym Siedem stron Świata festiwal.
Materiał sponsorowany