niedziela, 14 kwietnia
Strona głównaAktualnościNasza lekcja historii (fotogaleria)

Nasza lekcja historii (fotogaleria)

– To nasza lekcja historii i nasze dziedzictwo. Odbudowa wiary w człowieczeństwo była mozolna. Uczyliśmy się żyć w wolnym kraju i kamień po kamieniu odbudowywaliśmy Polskę, by dziś znów, tak jak kiedyś, mieć nadzieje, plany i marzenia – mówił podczas uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej zastępca burmistrza Wałcza Adam Biernacki.

Uroczystości rocznicowe odbyły się 1 września na Cmentarzu Wojennym. Udział w nich wzięły delegacje związków kombatanckich, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych. Licznie zjawili się mieszkańcy miasta i powiatu, reprezentacje miejscowych zakładów pracy, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, szkół i przedszkoli.

Dziś obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, najbardziej krwawego zbrojnego konfliktu w dziejach ludzkości. Tu w Wałczu, na Cmentarzu Wojennym, leżą bohaterowie i ofiary tamtych czasów. Drodzy Kombatanci, Polegli Żołnierze, dziękujemy za Waszą ofiarność i oddanie – mówił zastępca burmistrza A. Biernacki. – Walka o wolność trwała długie 6 lat, ale nadzieja na nią nigdy w Was nie umarła. To nasza lekcja historii i nasze dziedzictwo. Odbudowa wiary w człowieczeństwo była mozolna. Uczyliśmy się żyć w wolnym kraju i kamień po kamieniu odbudowywaliśmy Polskę, by dziś znów, tak jak kiedyś, mieć nadzieje, plany i marzenia.

Po Apelu Pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Modlitwę ekumeniczną odmówili proboszcz Parafii Wojskowej pw. Św. Franciszka z Asyżu ks. ppłk Witold Kurek, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy ks. prot. Artur Graban oraz proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego ks. Paweł Poczekajło.

ZBK

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne