poniedziałek, 11 grudnia
Strona głównaAktualnościNie dajcie się nabrać

Nie dajcie się nabrać

Wałczanie stracili ponad 20 tys. zł, padli ofiarą oszustów, którzy kradną pieniądze metodą na BLIKA.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu tylko w ciągu ostatniego tygodnia przyjęli kolejne zawiadomienia od trzech pokrzywdzonych, którzy w wyniku oszustwa na BLIKA stracili w sumie ponad 20 tys. zł.

W tych przypadkach oszuści podawali się za pracownika banku i policjanta, a swoje ofiary okradali za pomocą płatności BLIK – informuje oficer prasowy KPP w Wałczu st. asp. Beata Budzyń. – Ta prosta i bezpieczna metoda płatności jest wykorzystywana przez cyberprzestępców. Sprawcy podczas rozmowy telefonicznej (niekiedy z zachodnim akcentem) podszywają się za policjantów czy pracownika banku, otrzymują informację o zagrożonych pieniądzach na koncie, a następnie instrukcję, poprzez którą krok po kroku tracą oszczędności życia. Ofiary na polecenie oszustów likwidują swoje elektroniczne konta bankowe, zakładają nowe, czy instalują wskazane aplikacje podając hasła i loginy oszustom. Nigdy tego nie róbmy.

Pamiętajcie o zasadzie: moje hasło, moja tajemnica. Pracownicy banków nigdy nie proszą swoich klientów o podania tego typu danych. Kiedy otrzymacie telefon od osoby podającej się za policjanta z prośbą o przekazanie pieniędzy, rozłączcie się i pilnie skontaktujcie się z policjantami.

Oprac. z, fot. Pexels

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Sejm od kuchni