niedziela, 14 kwietnia
Strona głównaAktualnościNowe oblicze starej kamienicy

Nowe oblicze starej kamienicy

Nie chcieli jej, a teraz stała się ich oczkiem w głowie. Rodzina Rafałków przywróciła blask pięknej, ponad stuletniej, kamienicy przy ulicy Południowej 21.

Właściciele Alboru, chcąc powiększyć plac pod swoją działalność, od kilkunastu lat starali się o wykup sąsiednich działek. Kupno poszczególnych działek wiązało się jednocześnie  z kupieniem mieszkania w kamienicy, bo taki był status współwłasności tej nieruchomości. Po wieloletnich zmaganiach osiągnęli swój cel i zostali właścicielami kamienicy wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi i działkami. Działki pozwoliły im zrealizować plany rozwojowe, a budynek wystawili na sprzedaż, bo przecież nie o kamienicę im chodziło.

Nie mieliśmy w planach zostawać kamienicznikami, więc postanowiliśmy ją sprzedać. Jednak żadna osoba nie wzbudziła naszego zaufania na tyle, że to jej chcieliśmy powierzyć ten zabytkowy budynek – mówi Karolina Andrzejak, córka Aliny i Bolesława. – Od zawsze dostrzegaliśmy piękno ukryte pod odrapanym tynkiem i zniszczonymi zdobieniami, dlatego  postanowiliśmy kamienicę wyremontować i przywrócić jej dawną świetność. W 2021 roku przystąpiliśmy do gruntownej modernizacji starego, zniszczonego budynku z dostosowaniem go do współczesnych potrzeb.

Żeby dowiedzieć się, jak kamienica wyglądała w oryginale, rodzina Rafałków przeszukała wszystkie możliwe archiwa w mieście i prywatne albumy, licząc, iż znajdzie się zdjęcie z tamtych lat. Bez skutku.

W porozumieniu z konserwatorem zabytków odtworzyliśmy elementy dekoracyjne, które są charakterystyczne dla tego typu budynków i których pozostałości się zachowały. Jeśli chodzi o kolor, postawiliśmy na bezpieczną klasykę, ponieważ nie wiedzieliśmy na jaki kolor kamienica była pomalowana. Aranżacją zajęli się mama i Łukasz z żoną, Karoliną, zdając się na własne poczucie estetyki – opowiada K. Andrzejak. – Dzięki determinacji Łukasza i Bolesława z kolei udało się zachować pierwotny charakter budynku i nadać mu nowe życie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego i czujemy dumę, że przywróciliśmy tej pięknej kamienicy jej dawny blask.

Podczas prac remontowych ekipie budowlanej udało się znaleźć trochę „skarbów”, m.in. gazetę z 1920 roku, medalik, łuskę po naboju, monety, niemieckie opakowanie po papierosach oraz szyjkę butelki z zatyczką i napisem Deutsch Krone. Wszystko zostało zachowane. Wkrótce mieszkania w kamienicy wykończone „pod klucz” wraz z garażami i pomieszczeniami gospodarczymi zostaną wystawione na sprzedaż.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

2 KOMENTARZE

  1. Super, że została odnowiona tylko coś nie poszło z tym pomarańczowym tynkiem 😉
    Oby więcej wałeckich kamienic odzyskało swój dawny blask. Nie tylko na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne