niedziela, 3 grudnia
Strona głównaAktualnościNowe oblicze starej kamienicy

Nowe oblicze starej kamienicy

Nie chcieli jej, a teraz stała się ich oczkiem w głowie. Rodzina Rafałków przywróciła blask pięknej, ponad stuletniej, kamienicy przy ulicy Południowej 21.

Właściciele Alboru, chcąc powiększyć plac pod swoją działalność, od kilkunastu lat starali się o wykup sąsiednich działek. Kupno poszczególnych działek wiązało się jednocześnie  z kupieniem mieszkania w kamienicy, bo taki był status współwłasności tej nieruchomości. Po wieloletnich zmaganiach osiągnęli swój cel i zostali właścicielami kamienicy wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi i działkami. Działki pozwoliły im zrealizować plany rozwojowe, a budynek wystawili na sprzedaż, bo przecież nie o kamienicę im chodziło.

Nie mieliśmy w planach zostawać kamienicznikami, więc postanowiliśmy ją sprzedać. Jednak żadna osoba nie wzbudziła naszego zaufania na tyle, że to jej chcieliśmy powierzyć ten zabytkowy budynek – mówi Karolina Andrzejak, córka Aliny i Bolesława. – Od zawsze dostrzegaliśmy piękno ukryte pod odrapanym tynkiem i zniszczonymi zdobieniami, dlatego  postanowiliśmy kamienicę wyremontować i przywrócić jej dawną świetność. W 2021 roku przystąpiliśmy do gruntownej modernizacji starego, zniszczonego budynku z dostosowaniem go do współczesnych potrzeb.

Żeby dowiedzieć się, jak kamienica wyglądała w oryginale, rodzina Rafałków przeszukała wszystkie możliwe archiwa w mieście i prywatne albumy, licząc, iż znajdzie się zdjęcie z tamtych lat. Bez skutku.

W porozumieniu z konserwatorem zabytków odtworzyliśmy elementy dekoracyjne, które są charakterystyczne dla tego typu budynków i których pozostałości się zachowały. Jeśli chodzi o kolor, postawiliśmy na bezpieczną klasykę, ponieważ nie wiedzieliśmy na jaki kolor kamienica była pomalowana. Aranżacją zajęli się mama i Łukasz z żoną, Karoliną, zdając się na własne poczucie estetyki – opowiada K. Andrzejak. – Dzięki determinacji Łukasza i Bolesława z kolei udało się zachować pierwotny charakter budynku i nadać mu nowe życie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego i czujemy dumę, że przywróciliśmy tej pięknej kamienicy jej dawny blask.

Podczas prac remontowych ekipie budowlanej udało się znaleźć trochę „skarbów”, m.in. gazetę z 1920 roku, medalik, łuskę po naboju, monety, niemieckie opakowanie po papierosach oraz szyjkę butelki z zatyczką i napisem Deutsch Krone. Wszystko zostało zachowane. Wkrótce mieszkania w kamienicy wykończone „pod klucz” wraz z garażami i pomieszczeniami gospodarczymi zostaną wystawione na sprzedaż.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

2 KOMENTARZE

  1. Super, że została odnowiona tylko coś nie poszło z tym pomarańczowym tynkiem 😉
    Oby więcej wałeckich kamienic odzyskało swój dawny blask. Nie tylko na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Tragedia na drodze

Przemoc to żadna moc