Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu prowadzili poszukiwania zaginionej nastolatki. Wszystko na szczęście zakończyło się szybko i szczęśliwie. Takich ucieczek jest niestety coraz więcej. Co robić, kiedy dziecko ucieknie z domu?
Policjanci z Wałcza przyjęli zawiadomienie od matki o zaginięciu jej nastoletniej córki. Dziewczynka uciekła ze szkoły, w domu zostawiła plecak, telefon oraz niepokojącą informację na kartce. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli działania poszukiwawcze. Istniało realne zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka. Na szczęście szybko odnaleziono 14-latkę i wszystko zakończyło się szczęśliwie.
Z chwilą otrzymania zgłoszenia o ucieczce nastolatka policjanci w pierwszym etapie poszukiwań starają się uzyskać jak najwięcej informacji na jego temat i w zależności od rodzaju ustaleń, podejmują dalsze czynności i nadają odpowiedni poziom poszukiwań zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Dlaczego dzieci uciekają z domu?
Najczęstszą przyczyną są trudne relacje z rodzicami. Gdy w domu nie ma zainteresowania i zrozumienia, rodzi się myśl o ucieczce. Młodzi ludzie uciekają, gdy czują się osaczeni przez rodziców, kiedy nie pozwala się im na samodzielność. Uciekają też od rodziców zbyt wymagających, bo nie potrafią sprostać ich oczekiwaniom. Inne powody to zaburzone relacje z rówieśnikami, uzależnienia, a także niespełniona miłość, trudności w nauce. Każda ucieczka to wołanie o pomoc, o miłość lub zainteresowanie.
Co robić, jeśli dziecko uciekło?
Na komendę koniecznie trzeba wziąć z sobą jego aktualne zdjęcie. Funkcjonariusze starają się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących osoby zaginionej, dlatego pytają o wszystkie szczegóły. Nie wolno zatajać żadnej informacji, gdyż każda z nich może zadecydować o kierunku działania policji. Wywiad z rodzicami ma pomóc w poszukiwaniach.
Przypomnij sobie, w co dziecko było ubrane, pamiętaj o znakach szczególnych.
W przypadku starszych dzieci – jeśli masz podejrzenia co do przyczyny ucieczki i ewentualnego miejsca pobytu – poinformuj o tym. Powiedz o miejscach, w których dziecko spędza najwięcej czasu. Sprawdź, czy w jego pokoju nie ma żadnych przedmiotów i znaków świadczących o motywach ucieczki. Możesz sprawdzić ostatnio przeglądane strony internetowe i pocztę elektroniczną. Należy sprawdzić biling rozmów telefonicznych oraz wyciągi z kart bankomatowych. Jeśli dziecko posiada przy sobie telefon – jest możliwość szybkiego namierzenia go na podstawie karty SIM.