sobota, 18 maja

Po prostu kosmos

Jeszcze do 9 czerwca w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać wystawę astrofotografii „Patrz w górę” wałczanina Roberta Gudańskiego. Wernisaż 12 maja cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wcale nas to nie dziwi, bo zdjęcia są kosmicznie piękne.

Autor od dziecka spoglądał w niebo. Wiedzę na temat kosmosu czerpał z książek i atlasów, w późniejszym czasie również z forów internetowych. Zainteresowanie odległymi światami doprowadziło go do astroszkicowania, czyli rysowania na kartce papieru obrazu, który widział przez obiektyw teleskopu. Z czasem ołówek zastąpił aparat. Pan Robert wykorzystał go do tworzenia astropejzaży, kadrując mgławice, galaktyki i gromady gwiazd, a gdy zaopatrzył się w lepszy sprzęt, sięgnął dalej. Dzięki zastosowaniu filtrów interferencyjnych zaczął wydobywać z odległych zakątków kosmosu feerię barw widoczną na jego niezwykłych zdjęciach.

Zaprezentowanych w Muzeum Ziemi Wałeckiej czterdzieści fotografii przedstawia tak naprawdę historię. Światło gwiazd, które dawno przeminęły… Podczas wernisażu pan Robert opowiedział licznej publiczności o swojej pasji, o technice i sprzęcie, który wykorzystuje. Odpowiadał na pytania zgromadzonych na otwarciu wystawy i tłumaczył, jak powstały jego zdjęcia i co dokładnie przedstawiają. Dla niezaznajomionych z tematem nie jest to bowiem takie oczywiste.

Oczywiste jest jednak, że piękne kolory i niezwykłe kształty, jakie przybierają mgławice i galaktyki, zachwycają każdego…

Tekst i fot. Natalia Borek, MZW

Oprac. zbk

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne