niedziela, 14 kwietnia
Strona głównaAktualnościPowiat inwestuje w drogi

Powiat inwestuje w drogi

Rozpoczął się remont drogi powiatowej i budowa ścieżki rowerowej ze Strączna do Nakielna. Prace mają się zakończyć wiosną przyszłego roku. Na innych drogach też sporo się dzieje.

Zakres prac obejmuje kompleksowy remont jezdni od przejazdu kolejowego w Strącznie do kościoła w Nakielnie, gdzie kończy się droga powiatowa. Jej szerokość wyniesie 5,5 m, długość wyremontowanego odcinka to 4,5 km. Ścieżka rowerowa z kolei będzie miała szerokość 2 metrów. Mniej więcej w połowie trasy zaplanowano parking z wiatą i ławkami. W kilku innych miejscach pojawią się miejsca odpoczynku dla rowerzystów.

To duży, kosztowny, ale niezwykle potrzebny i oczekiwany przez mieszkańców projekt – mówi starosta Bogdan Wankiewicz. – Niedługo wspólnie ze wszystkimi gminami powiatu zaczniemy wdrażać projekt „Pojezierze atrakcji”, którego ważną częścią będzie budowa ścieżki rowerowej z Wałcza do Strączna i dalej – wokół jeziora Bytyń Wielki. W ten sposób otrzymamy ponad 50 kilometrów nowych ścieżek rowerowych.

Wartość prac związanych z przebudową drogi i budową ścieżki do Nakielna wynosi ponad 13 mln zł, 10 mln to dofinansowanie z Polskiego Ładu, a 1,7 mln z Lasów Państwowych w ramach Funduszu Leśnego. Powiat wałecki złożył też wniosek o dofinansowanie inwestycji do Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Dokument jest jeszcze rozpatrywany. Jeśli uda się otrzymać dotację, tę inwestycję uda się zrealizować praktycznie bez wkładu własnego powiatu.

W tym roku z kolei ma się zakończyć remont drogi powiatowej Przelewice – Pieczyska i Hanki – Jadwiżyn. W przyszłym roku prace będą prowadzone między Golcami a Zdbicami (od wyremontowanego kilka lat temu odcinka, łącznie z drogą w Zdbicach) a także na odcinku z Różewa do drogi wojewódzkiej nr 179. Wyremontowany zostanie także fragment jezdni od Karsiboru do drogi wojewódzkiej nr 163 (od naprawionego wcześniej odcinka).

Także w tym roku miał się zakończyć remont drogi między Przybkowem a Różewem, ale ze względu na protest grupy mieszkańców nie przystąpiliśmy do realizacji prac – ubolewa starosta B. Wankiewicz. – Odbyliśmy kolejne spotkanie z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, który potwierdził, że drzewa rosnące w skrajni należy wyciąć. Mam ogromną nadzieję, że uda się dojść do porozumienia z mieszkańcami i że inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana. Czekają na nią mieszkańcy Przybkowa i większość mieszkańców Różewa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne