niedziela, 3 grudnia
Strona głównaAktualnościPowiat inwestuje w drogi

Powiat inwestuje w drogi

Rozpoczął się remont drogi powiatowej i budowa ścieżki rowerowej ze Strączna do Nakielna. Prace mają się zakończyć wiosną przyszłego roku. Na innych drogach też sporo się dzieje.

Zakres prac obejmuje kompleksowy remont jezdni od przejazdu kolejowego w Strącznie do kościoła w Nakielnie, gdzie kończy się droga powiatowa. Jej szerokość wyniesie 5,5 m, długość wyremontowanego odcinka to 4,5 km. Ścieżka rowerowa z kolei będzie miała szerokość 2 metrów. Mniej więcej w połowie trasy zaplanowano parking z wiatą i ławkami. W kilku innych miejscach pojawią się miejsca odpoczynku dla rowerzystów.

To duży, kosztowny, ale niezwykle potrzebny i oczekiwany przez mieszkańców projekt – mówi starosta Bogdan Wankiewicz. – Niedługo wspólnie ze wszystkimi gminami powiatu zaczniemy wdrażać projekt „Pojezierze atrakcji”, którego ważną częścią będzie budowa ścieżki rowerowej z Wałcza do Strączna i dalej – wokół jeziora Bytyń Wielki. W ten sposób otrzymamy ponad 50 kilometrów nowych ścieżek rowerowych.

Wartość prac związanych z przebudową drogi i budową ścieżki do Nakielna wynosi ponad 13 mln zł, 10 mln to dofinansowanie z Polskiego Ładu, a 1,7 mln z Lasów Państwowych w ramach Funduszu Leśnego. Powiat wałecki złożył też wniosek o dofinansowanie inwestycji do Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Dokument jest jeszcze rozpatrywany. Jeśli uda się otrzymać dotację, tę inwestycję uda się zrealizować praktycznie bez wkładu własnego powiatu.

W tym roku z kolei ma się zakończyć remont drogi powiatowej Przelewice – Pieczyska i Hanki – Jadwiżyn. W przyszłym roku prace będą prowadzone między Golcami a Zdbicami (od wyremontowanego kilka lat temu odcinka, łącznie z drogą w Zdbicach) a także na odcinku z Różewa do drogi wojewódzkiej nr 179. Wyremontowany zostanie także fragment jezdni od Karsiboru do drogi wojewódzkiej nr 163 (od naprawionego wcześniej odcinka).

Także w tym roku miał się zakończyć remont drogi między Przybkowem a Różewem, ale ze względu na protest grupy mieszkańców nie przystąpiliśmy do realizacji prac – ubolewa starosta B. Wankiewicz. – Odbyliśmy kolejne spotkanie z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, który potwierdził, że drzewa rosnące w skrajni należy wyciąć. Mam ogromną nadzieję, że uda się dojść do porozumienia z mieszkańcami i że inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana. Czekają na nią mieszkańcy Przybkowa i większość mieszkańców Różewa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Tragedia na drodze

Przemoc to żadna moc