niedziela, 19 stycznia
Strona głównaAktualnościPoznaliśmy Wałeckich Liderów 2023 roku

Poznaliśmy Wałeckich Liderów 2023 roku

Czerwony dywan, eleganckie stroje, piękne statuetki, muzyka na wysokim poziomie. Gala Liderów 2023 roku organizowana przez wałecki ratusz miała wyjątkową oprawę, bo wystąpili na niej wyjątkowi ludzie: społecznicy, ludzie kultury, nauczyciele, wyróżniający się przedsiębiorcy i ambasadorowie miasta.

Gala odbyła się 1 marca w wystrojonym Wałeckim Centrum Kultury. Otworzyła ją ubiegłoroczna zdobywczyni tytułu Ambasadorki Wałcza Estera Naczk-Suska z autorskim utworem „Wyznanie”, który wykonała przy akompaniamencie pianisty Michała Baranowskiego i swoich podopiecznych – uczennic Studia Piosenki Esti.

Uroczystość poprowadzili Piotr Wojtanek oraz Monika Rymsza, która debiutowała w tej roli i choć zdarzały jej się drobne wpadki, uroczym uśmiechem sprawiała, że stawały się nieistotne, a wręcz pożądane.

– W tym roku chciałbym swoje przemówienie rozpocząć od słowa dziękuję. Drodzy mieszkańcy, dziękuję za wasze zaangażowanie w życie społeczne naszego miasta. Bez naszej współpracy i udzielonego mi przez was wsparcia, trudno byłoby mówić o sukcesach. Tak naprawdę wszystkie działania, które podejmowaliśmy wspólnie z moim zespołem zarówno w minionym roku, jak i w całej mijającej kadencji, były działaniami realizowanymi dla was i z myślą o was – mówił burmistrz Maciej Żebrowski. – Dzisiejszy Wałcz jest pięknym i ambitnym miastem. Włożyliśmy wiele pracy i energii, by osiągnąć zamierzone cele, a realizowane zadania i inwestycje miały każdego roku przybliżać nas do wizji „Wałcz 2050”, którą wspólnie z komitetem Młodzi Wałcza prezentowałem podczas wyborów samorządowych w 2018 r. Ostanie 5 lat to był, delikatnie mówiąc, niezwykle wymagający okres. Przyszło nam pracować w warunkach pandemii, burzliwej atmosfery politycznej i gospodarczej, z zagrożeniem wojną w tle. Dla mnie osobiście był to czas nauki. Początki nie były łatwe, a co za tym idzie wdarło się też kilka błędów i nietrafionych decyzji. Jednak zdobyta wiedza i doświadczenie dziś pozwalają mi zupełnie inaczej spojrzeć na samorząd i wykorzystać zdobyte umiejętności do pracy na rzecz naszego miasta.

Burmistrz M. Żebrowski, żeby nie przedłużać gali, chciał w ciągu dwóch minut (podobno tyle trwa maksymalne skupienie) wymienić zrealizowane w ubiegłej kadencji inwestycje. Mimo że bardzo się spieszył, czasu mu zabrakło. M. Żebrowski wyszczególnił m.in.: remont osiedla Królowej Jadwigi, Żabiej, ul. Zacisze, Zaułka Chełmińskiego, Chełmińskiej z budową ścieżki rowerowej do Ostrowca, Połczyńskiej, Morzyc, Nowych Morzyc, ul. Chopina wraz z budową ścieżki rowerowej, remont dwóch mieszkań dla repatriantów, kupno 5 autobusów niskoemisyjnych i 8 elektrycznych, wymianę 20 przystanków, 1300 opraw oświetleniowych, remont kina Tęcza wraz z rewitalizacją terenu na ul. Wojska Polskiego, rozpoczęcie remontu ulic Bursztynowej, Brylantowej, Szmaragdowej i Wilczej, budowę infrastruktury turystycznej na półwyspie w Strącznie, utworzenie klubu Senior+, częściowy remont MOSiR-u, budowę siłowni street workout oraz remont kamienicy pod mieszkania chronione itp. Burmistrz wymienił też najważniejsze wydarzenia sportowe i kulturalne w mieście. Było ich… 1600, a uczestniczyło w nich 300 tys. osób.

– Lider to przywódca, to człowiek, który osiąga sukcesy, a swoją postawą i działaniem zachęca innych do tego, żeby także te sukcesy osiągali. Liderzy to państwo – zwrócił się do wyróżnionych podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek. – To dla mnie wielki honor, że jestem tu razem z wami, bo są w tej sali osoby niezwykłe, które wyrażają swoją aktywność w formie społecznej i ci, którzy pracują zawodowo, dzieląc się swoimi dobrami, bo tak właśnie postępują prawdziwi liderzy.

– Chciałbym podziękować przedsiębiorcom za wytrwałość. Działacie mimo tak ogromnych trudności, jak pandemia, wojna, recesja, łady i niełady, pozbawianie tożsamości biznesowej gospodarki wolnorynkowej, wchodzenie w tę gospodarkę z butami, pozbawianie pieniędzy samorządów. Mówię to po to, żeby podkreślić, że gorzej już nie będzie – mówił poseł Paweł Suski. – Przed nami nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej i wykorzystanie środków z KPO. Przypominam dlaczego ich do tej pory nie mieliśmy i dlaczego mamy tylko dwa lata na wykorzystanie tych niebotycznych sum. Nadzieja w was: przedsiębiorcach i liderach na poziomie społecznym i samorządowym. Wielka część tych pieniędzy będzie kierowana do samorządów. Liderzy, stoimy przed wielkim skarbcem, który nie będzie otwarty dla każdego. Przed wami ciężka praca, żeby je zdobyć i umiejętnie wykorzystać. Wyzwanie jest przeogromne, bo tak dużych środków do dyspozycji Polska jeszcze nie miała.

Pierwszym wyróżnieniem były Gwiazdy Na Dobry Start przyznawane nowym podmiotom gospodarczym, które podbijają wałecki rynek. Otrzymali je Jolanta Pawlus, prezes Fundacji Motylek, której celem jest budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży; Anna Czerniewicz z kolei w imieniu swojego brata Marcina odebrała statuetkę dla Przystani Tawerna. W tej kategorii nagrodzeni zostali także Kacper Pomagalski i Adrian Gwizdała z High Zone Barbershop.

Kolejna nagroda, przyznawana społecznikom, to Wałeckie Anioły. W tym roku uhonorowani nią zostali członek Zarządu Stowarzyszenia Lubię Ludzi, pracownik Caritas Diecezji Koszalińsko Kołobrzeskiej Mateusz Kaczmarek, aktywny organizator Szlachetnej Paczki i prezes Stowarzyszenia Lubię Ludzi Andrzej Stec, inicjator m.in. kiermaszu różności, Niepodległa do Hymnu i wielu zbiórek charytatywnych Piotr Romanowski, wieloletnia działaczka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Alicja Kuczkowska oraz wieloletnia prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Ewa Jolanta Parandyk.

Kulminacyjnym punktem gali było wręczenie statuetek Wałecki Lider 2023 roku. Zwycięzców w  poszczególnych kategoriach, poprzez udział w ankiecie, zgłaszali i wybierali mieszkańcy. W kategorii sportowej tytuł Lidera otrzymał właściciel Szkoły Tenisa Ziemnego „Ochrym” Artur Ochrymowicz, w kategorii Lider Kultury uhonorowany został dyrygent Wałeckiego Chóru Akademickiego Roman Bahrii, a w kategorii Lider Edukacji nagrodzona została zwyciężczyni ubiegłorocznego plebiscytu nauczycielka matematyki w SP 1 Monika Biesiada.

Tytułem Ambasadora Wałcza uhonorowano prezesa Związku Sportowego Stand Up Paddle Jakuba Sitkowskiego oraz zespół Majtki Bosmana. Złotą Koronę w kategorii gospodarczej zdobyła firma MGN, a społecznej Klub Sportowy Korona.

Uroczysta gala była doskonałą okazją do wręczenia Odznak Gryfa Zachodniopomorskiego, które są przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym dla województwa. Złota trafiła do WTS Orzeł, a Srebrna do prezesa firmy Albor Bolesława Rafałko.

Nagrodę za całokształt działalności otrzymało Muzeum Ziemi Wałeckiej w 40. rocznicę powstania oraz obchodzące jubileusz 60-lecia Wałeckie Centrum Kultury.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk uhonorowała z kolei prezesa firmy Eagle Janusza Marcina Ejmę oraz burmistrza Wałcza Macieja Żebrowskiego.

– Burmistrz Maciej Żebrowski jest jednym z najbardziej aktywnych samorządowców na terenie województwa zachodniopomorskiego – uzasadniała podczas wręczania nagrody prezes PIG H. Mojsiuk.

Uroczystość zakończyła się bankietem w sali klubowej, na którym wystąpiła ponownie E. Naczk-Suska.

Zuzanna Błaszczyk-Koniecko

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

Studnica chce do Kalisza

Jak pozyskiwać środki unijne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Popularne

Pomaganie ptakom to kwestia nieoczywista

Studnica chce do Kalisza

Czas na mikrogranty!