Pod takim tytułem 29 listopada w Wałeckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie młodzieży w ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
– Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności – mówi psycholog w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Agnieszka Zaborowska. – Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. W tym, podobnie jak w zeszłym roku, PCKZiU bierze udział w kampanii przeciwko przemocy i organizuje zajęcia związane z tym tematem.
W tym roku te zajęcia odbyły się na wyjątkowo szeroką skalę. Zaproszenie przyjęło 10 szkół z terenu powiatu oraz Fundacja „Planeta kreatywna”. Przy szczelnie wypełnionej sali widowiskowej młodzież poprzez piosenki, wiersze i autorskie spektakle wyrażała swój sprzeciw przeciwko przemocy. Przeglądowi młodzieńczej twórczości, zawierającej ważny przekaz, przysłuchiwali się samorządowcy.
– Z problemem przemocy borykamy się od lat. To wyzwanie, któremu musimy sprostać. Chcemy, żeby dzieci, młodzież i dorośli ludzie mogli żyć w świecie, w którym to negatywne zjawisko nie występuje. Czy nam się to uda – pytał starosta Bogdan Wankiewicz. – Wierzę, że tak, bo młodzi ludzie wzięli tę sprawę w swoje ręce i chcą temu zjawisku przeciwdziałać.
– Przemoc to łańcuch – mówił wiceburmistrz Wałcza Adam Biernacki. – Przerwanie tego łańcucha wymaga pracy, ale jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. To co się dzieje w naszym dorosłym życiu to nasze doświadczenia. Bardzo często zdarza się tak, że ta młoda, krucha ludzka psychika, która doświadcza przemocy w młodości, nie radzi z sobie z tymi doświadczeniami w dorosłym życiu, powiela negatywne zachowania, sprawiając że łańcuch nie zostaje przerwany.
– Wydaje się, że przemoc pochodzi od osób silnych fizycznie, ale przemoc to nie moc. Często nie pochodzi od osoby silnej, ale właśnie słabej duchowo i fizycznie. To niskie poczucie własnej wartości może rodzić agresję i przenoszenie na innych niechęci do siebie – zauważył wójt Jan Matuszewski. – Przemoc ma różne oblicza. To nie tylko przemoc fizyczna, ale także słowna, psychiczna, przemoc w Internecie. Cieszę się, że tutaj dzisiaj jesteście i chcecie się przemocy przeciwstawić.
zbk