sobota, 18 maja
Strona głównaAktualnościRatusz walczy ze szrotówkiem

Ratusz walczy ze szrotówkiem

Na promenadzie można zauważyć kilkanaście drzew owiniętych niebieską folią. To pułapki lepowe na szrotówka kasztanowcowiaczka.

Akcja ratusza jest przeprowadzana co roku na przełomie kwietnia i maja na terenach administrowanych przez Urząd Miasta w Wałczu.

– Choć nie ma całkowicie skutecznej metody walki ze szrotówkiem, poprzez wykorzystanie kombinacji kilku metod możemy wpłynąć na spowolnienie przyrostu populacji tego szkodnika – mówią nam urzędnicy. – Będziemy sukcesywnie wdrażać ochronę kasztanowców w innych częściach miasta. Po zakończeniu trwającego okresu wegetacyjnego ocenimy skuteczność zastosowanych rozwiązań.

Oprócz alei kasztanowej nad jeziorem Raduń, drzewa będą jeszcze owijane pułapkami przy ulicy Kołobrzeskiej i Nowomiejskiej.

Szrotówek kasztanowcowiaczek jest groźnym szkodnikiem. Uszkodzone przez niego liście brązowieją i opadają już latem. Wtedy drzewo często zaczyna wypuszczać jesienią nowe pędy wiosenne i ponownie kwitnąć, co może prowadzić do jego przemarzania w trakcie sezonu zimowego. Zaatakowane przez szrotówka drzewa są osłabione i bardziej podatne na inne choroby.

– Obecnie do dyspozycji jest kilka metod zwalczania tego szkodnika – dodają pracownicy wałeckiego ratusza. – Ochrona kasztanowców przed szrotówkiem stosujemy w Wałczu poprzez grabienie liści, opaski lepowe i zamieszczanie na opaskach dyspensera feromonowego  wabiącym samce szkodnika.

mk

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne