Pierwsza w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Wałczu nie była dla nikogo zaskoczeniem. Popierający burmistrza Macieja Żebrowskiego radni klubów startujących pod wspólnym szyldem Team Wałcz wzięli wszystko – funkcje przewodniczącego oraz dwóch jego zastępców. W odróżnieniu od poprzedniego rozdania, tym razem M. Żebrowski nie będzie musiał „montować” większości radnymi klubów, które wystawiały własnego kandydata na burmistrza, bo wspierające go ugrupowania wprowadziły 13 spośród 21 radnych.
Na początku obrady prowadziła radna – seniorka Maria Minkowska. Po złożeniu ślubowania przez nowo wybranych radnych nastąpił wybór przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Ewa Franaszek w imieniu radnych KO, Młodych Wałcza i ORS Przyszłość jako kandydata na przewodniczącego Rady Miasta zgłosiła Dariusza Szallę, podkreślając jego wieloletnie doświadczenie w samorządzie, dorobek zawodowy, w tym pracę na stanowiskach kierowniczych oraz ukończone studia podyplomowe, które – według radnych tych opcji – mogą pomóc mu w pełnieniu tej funkcji. W imieniu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości swojego kandydata na przewodniczącego zgłosił Zdzisław Ryder. Radny również wskazywał na bogate doświadczenie zawodowe i samorządowe Macieja Goszczyńskiego, przypominając, że pełnił już funkcję przewodniczącego. Obwieścił także, że w wyborach do Rady Miasta 7 kwietnia kandydat miał jeden z wyższych wyników. Ostatecznie w głosowaniu tajnym kandydatura M. Goszczyńskiego przepadła. Dostał on 5 głosów, a D. Szalla 15 (jeden z radnych oddał nieważny głos). To o dwa głosy więcej niż wynosi proburmistrzowska większość. Wydaje się więc, że opozycja jeszcze jasno się nie wyklarowała, albo po prostu kandydatura D. Szalli nie była dla tej części Rady kontrowersyjna.
– Korzystając z przywileju prowadzenia obrad i własnego, długiego doświadczenia bycia radną, pragnę podzielić się z państwem kilkoma spostrzeżeniami, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, pracując w tej kadencji – mówiła M. Minkowska. – Po pierwsze, nie jesteśmy tutaj, bo jesteśmy genialni, ale dlatego, że mieszkańcy nam zaufali. Zaufanie to bezcenny dar, którym można obdarzyć drugiego człowieka, a także łatwo można go stracić. Wałcz to nasza mała ojczyzna, dbajmy o nią wszyscy. Każdy uporządkowany fragment miasta, każda mądrze podjęta decyzja to nasz wspólny sukces. Po drugie, fakt, że możemy o czymś decydować, nie uprawnia nas do szukania w tym swojego zysku. Wspólnie pracujmy dla dobra miasta i mieszkańców. Po trzecie, wcale nie musimy się z sobą zgadzać. Różnica zdań może pomóc nam w wypracowaniu najlepszego rozwiązania.
Od tej chwili obrady prowadził już nowy przewodniczący Dariusz Szalla, który odebrał od poprzednika M. Goszczyńskiego insygnia władzy: łańcuch z godłem miasta oraz kontrolę nad systemem informatycznym, ułatwiającym prowadzenie obrad.
– Dziękuję za zaufanie. Będę starał się tego zaufania nie zawieść. Deklaruję współpracę oraz to, że podczas prac Rady Miasta będę się kierował tylko i wyłącznie literą prawa, a w szczególności zapisami statutu miasta – zapewniał nowo wybrany przewodniczący.
Po nim głos zabrał poseł Paweł Suski.
– Ta sesja to wyjątkowe spotkanie, na pewno zapadnie wszystkim nam w pamięć, bo jest to kwintesencja święta demokracji – wyborów 7 kwietnia. Dziś skonsumowano wolę wyborców, a państwo przyjęliście na swoje barki ogromną odpowiedzialność i zaufanie wyborców. Przed wami ciężka praca. Zgadzam się ze słowami przewodniczącej – seniorki, która trafnie określiła, co oznaczają wybory i po co jesteśmy wybierani – mówił parlamentarzysta. – Kilka miesięcy temu spotykaliśmy się w odwrotnej sytuacji. To ja byłem chwilę po zaprzysiężeniu. Życzyłem wtedy państwu sukcesu w wyborach, a burmistrzowi – niezależnie od tego, kto nim zostanie – większości w Radzie Miasta. Po niemalże dekadzie te życzenia się spełniły. Zaczynamy pięcioletni okres pracy, w którym burmistrz będzie mógł realizować swoje pomysły mentalnie i decyzyjnie zbieżne z celami Rady Miasta. To także jest wyzwanie, bo burmistrz i radni, którzy go wspierają, będą ponosić pełną odpowiedzialność za podjęte decyzje. Ja ufam i jestem pełen optymizmu, że będą to dobre inicjatywy, które zaowocują rozwojem naszego miasta.
Następnie radni wybrali dwie wiceprzewodniczące Rady Miejskiej: startującą z listy KO Ewę Franaszek (16 głosów za, 2 przeciw, 3 wstrzymujące) i przy 16 głosach za, 4 przeciw i 1 wstrzymującym Monikę Biesiadę (Młodzi Wałcza).
W dalszej części burmistrz Maciej Żebrowski przedstawił raport o stanie miasta.
– Budżet miasta jest w dobrej kondycji, jesteśmy w stanie na bieżąco regulować zobowiązania. Na początku poprzedniej kadencji zadłużenie wynosiło ponad 17 mln zł, w kolejnych latach było sukcesywnie spłacane. Na zakończenie tamtej kadencji wynosiło już ponad 9 mln zł, do końca tego roku spłacona zostanie kolejna rata kredytu w wysokości 3 mln – mówił burmistrz. – Gmina miejska Wałcz nie posiada zobowiązań wymagalnych. Spełnia relacje zadłużenia, które są wymagane przepisami ustawy o finansach publicznych. Na realizację inwestycji w poprzedniej kadencji pozyskaliśmy 43 mln, to prawie połowa za 100, które zostały przeznaczone na inwestycje. Wśród nich były takie, na które mieszkańcy czekali od wielu lat: remont kina Tęcza i rewitalizacja ulicy Wojska Polskiego, ożywienie półwyspu w Strącznie, ścieżka rowerowa do Ostrowca, wymiana miejskich autobusów na ekologiczne i energooszczędne, bezpłatna komunikacja dla wszystkich, wymiana 1300 opraw na ledowe, wymiana monitoringu, remonty dróg m.in. na osiedlu Królowej Jadwigi, Zaułku Chełmińskim, ulicy 3 Maja, ulicach Morzyce, Nowe Morzyce, Chopina, Bursztynowej, Brylantowej, Szmaragdowej i Wilczej. Wszystkich zrealizowanych inwestycji nie sposób wymienić, ale jestem przekonany, że mieszkańcy dostrzegli zmiany zachodzące w naszym mieście, czego dowodem jest zaufanie, którym mnie obdarzyli.
W dalszej części M. Żebrowski mówił o priorytetach na tę kadencję. Wymienił m.in. o rozwoju zasobu mieszkaniowego, rewitalizację centrum miasta w okolicy ryneczku, budowę ścieżki od plaży na ul. Bydgoskiej do Dolnego Miasta, rozbudowę infrastruktury turystycznej, modernizację źródeł ciepła w ZEC-u, uzbrojenie terenów inwestycyjnych, zwiększenie miejsc w żłobkach i remont stadionu.
Na zakończenie swojego wystąpienia zwrócił się do radnych.
– Sobie oraz nowej Radzie życzę dobrej współpracy, merytorycznej komunikacji oraz jedności w podejmowaniu ważnych dla Wałcza decyzji – podsumował.
Po złożeniu ślubowania przez nowego – starego burmistrza sesja została przerwana. Była kontynuowana w czwartek 9 maja.
Zuzanna Błaszczyk-Koniecko