piątek, 13 grudnia
Strona głównaAktualnościTerytorialsi  wkraczają do Wałcza

Terytorialsi  wkraczają do Wałcza

Zapadła decyzja o powołaniu 143. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z siedzibą w Wałczu. Będzie go tworzyło blisko pół tysiąca żołnierzy.

Dowództwo WOT poinformowało dowódcę 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Piotra Sulwińskiego o decyzji powołującej 143 batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Wałczu w czerwcu tego roku – mówi ppor. Przemysław Nadolski, oficer prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT w Szczecinie. – Pododdział ten, podobnie jak istniejące już bataliony w Choszcznie i Trzebiatowie, tworzą 14. ZBOT.

Baza wałeckiego WOT-u będzie się mieściła w budynkach przy ul. Wojska Polskiego 76 (na terenie dawnego „cyrku”). Jej przygotowaniem zajmuje się wojskowy oddział gospodarczy, ale dokładana data otworzenia nie jest jeszcze znana (z nieoficjalnych źródeł udało nam się dowiedzieć, że dopiero w przyszłym roku). Do tego czasu zakwaterowanie pododdziału  i jego obsługa logistyczna będzie tworzona w oparciu o koszary w Szczecinie. Dowódca batalionu co prawda jest już wyznaczony, ale jego nazwisko ma zostać podane do publicznej wiadomości dopiero po jego powrocie z urlopu.

Możliwe, że terenem ćwiczeń wałeckiego WOT-u będą m.in. okolice dawnej plaży wojskowej obejmującej jeziora Chmiel Duży i Chmiel Mały. Wstęp osobom postronnym jest tam zakazany, o czym informują odpowiednie tablice.

– Trudno mi się odnosić do pytań na temat konkretnego terenu jako miejsca ćwiczeń – stwierdza ppor. P. Nadolski. – W każdej z dotychczasowych lokalizacji żołnierze batalionów mają własne tereny ćwiczeń lub korzystają z takich obiektów, znajdujących się w dyspozycji innych jednostek wojskowych. WOT w swej istocie jest rodzajem wojska, które w swych działaniach ma opierać się na własnym terenie. Stąd jego duża mobilność. W założeniu żołnierze WOT na swoim terenie mają w razie potrzeby tworzyć zalążki powszechnej samoobrony, wspierać inne służby, takie jak policja czy straż graniczna oraz wspierać ochronę i obronę infrastruktury krytycznej na swoim terenie. A w czasie pokoju, w sytuacjach kryzysowych, wspierać na polecenie ministra obrony narodowej lokalne władze. To tylko część zadań stojących przed żołnierzami WOT. Liczymy na to, że pododdział będzie tworzony w oparciu o mieszkańców Wałcza i regionu, ale nie ma szczególnych wymagań w tym zakresie. Wcielenia do batalionów prowadzone są cały czas.

Rekrutacją do OT zajmują się wojskowe centra rekrutacji (dawne WKU) oraz u lokalni rekruterzy, których można odnaleźć na stronach internetowych Wojska Polskiego. Wszyscy chętni, po przejściu komisji lekarskiej oraz dopełnieniu formalności w WCR stawiają się na stacjonarny kurs 16-dniowy tzw. „szesnastkę” lub 8-dniowy, tzw. „ósemkę” (to dla tych, którzy byli w wojsku i mają złożoną przysięgę). Pod koniec „szesnastki” wszyscy kandydaci na żołnierzy przechodzą sprawdzian swoich umiejętności w ramach tzw. pętli taktycznej, po czym stają do uroczystej przysięgi wojskowej.

emka

Zobacz również

Balans dla duszy i ciała

Wszystko się zgadzało

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Te, co skaczą i fruwają

Balans dla duszy i ciała

Gigant na glinianych nogach

Spłonął dom, potrzebna pomoc