poniedziałek, 11 grudnia
Strona głównaAktualnościUrząd walczy ze szkodnikami

Urząd walczy ze szkodnikami

Bez kasztanowców trudno wyobrazić sobie miejski krajobraz. To jedne z piękniejszych drzew. Wiosną jego kwiatów wypatrują maturzyści, jesienią dzieci szukają jego owoców ukrytych w kolczastych skorupkach. Niestety te drzewa od lat nękane są przez szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka. Miasto wypowiedziało mu wojnę.

Na przełomie kwietnia i maja zaleca się rozpocząć działania mające na celu ograniczenie populacji tego motyla. Miasto Wałcz przyłączyło się do walki ze tym szkodnikiem, zaczynając od alei kasztanowej nad jeziorem Raduń. Ponieważ nie ma jednej skutecznej metody, stosuje się kombinację kilku, jak na przykład grabienie liści, w których znajdują się poczwarki, naklejanie na pniach opasek lepowych (co ważne, te w kolorze czarnym nie wabią zapylaczy) oraz stosowanie dyspenserów feromonowych, wabiących samce tego szkodnika.

Uszkodzone przez szrotówka liście brązowieją i opadają już latem. Wtedy drzewo często zaczyna wypuszczać jesienią nowe pędy wiosenne i ponownie kwitnąć, co może prowadzić do jego przemarzania w trakcie sezonu zimowego – mówią urzędnicy Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Środowiska wałeckiego Ratusza. – Zaatakowane przez szrotówka drzewa są osłabione i bardziej podatne na inne choroby, na przykład czekoladową plamistość liści. Kasztanowiec może przestać owocować lub kasztany bywają mniejsze.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Sejm od kuchni