Już Hipokrates twierdził, że: „Przyroda jest lekarstwem w każdej chorobie”. Dzisiaj hortiterapię stosuje się jako wsparcie w walce z chorobami psychicznymi, depresją i różnego rodzaju uzależnieniami. Takie miejsce, gdzie będzie można poddać się zielonej terapii, powstanie przy Wałeckim Centrum Kultury.
– Ogród Uważności ma być miejscem otwartym dla mieszkańców, w którym będą chcieli spędzać czas, integrować się, odpoczywać i – jeśli zechcą – pielęgnować rośliny – mówi dyrektorka WCK Ewa Janicka-Olejnik.
Ogród jest częścią projektu „O2ga”, dofinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy, moderowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. WCK pozyskało blisko 50 tys. na jego realizację.
– Ze stworzeniem ogrodu przy WCK noszę się dość długo. Zieleń jest tutaj trzymana w ryzach, mocno wypielęgnowana i zadbana. Zawsze brakowało mi jednak większej liczby drzew, krzewów, innych dających cień nasadzeń, przestrzeni sprzyjającej organizacji warsztatów i spędzania czasu na zewnątrz – opowiada E. Janicka-Olejnik. – Idea projektu „O2ga” dotyczy zdrowia psychicznego, które po pandemii zostało mocno nadszarpnięte i wymaga wzmocnienia. Nasz ogród wpisuje się w te założenia. Kontakt z przyrodą, także przez ogrodnictwo, poprawia nastrój i eliminuje stres. Będzie tam można popracować nad uważnością, oczyszczeniem umysłu i wyciszeniem. Dedykujemy to miejsce praktyce medytacji, organizacji warsztatów, spotkań i projekcji filmów.
Ogród Uważności zaprojektował architekt krajobrazu Maksymilian Szeptycki. Warto wiedzieć, że w tym miejscu znajdował się całkowicie zniszczony w okresie III Rzeszy kirkut. Nowa przestrzeń ma go upamiętnić. Ogród będzie zbudowany na planie Gwiazdy Dawida, przy czym każdy element gwiazdy będzie obsadzony inną roślinnością i zostanie wyposażony w inne elementy małej architektury, jak ławki, czy podesty.
– W ten sposób chcemy zaakcentować, że znajdujemy się w historycznym miejscu, upamiętnić osoby, które na tym cmentarzu spoczywały i całą społeczność żydowską, która stanowiła ważną część przedwojennego Wałcza – zaznacza E. Janicka-Olejnik.
Ogród Uważności ma być miejscem integracji lokalnej społeczności, odpowiadającym potrzebom mieszkańców. Żeby je poznać, WCK zorganizowało spotkanie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami. Padło wiele ciekawych propozycji zagospodarowania terenu, studenci Wałeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaproponowali na przykład miejsce do gry w boule.
– W ramach projektu w WCK 28 i 29 listopada odbędą się dwa otwarte spektakle „Kiedy kończy się noc” grupy Circus Ferus i, również bezpłatne, warsztaty choreoterapeutyczne. W jednym terminie zaprosimy mieszkańców, a w drugim uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych i młodzież ze szkół średnich. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z psychoterapeutką, zajmującą się stanami lękowymi i depresją – zaprasza E. Janicka-Olejnik.
Prace przygotowawcze rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. WCK ogłosiło akcję zbiórki roślin, które zostaną posadzone w Ogrodzie Uważności. W pracach nad stworzeniem zielonej przestrzeni przy WCK mają też uczestniczyć dzieci.
– Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy traktowali tę przestrzeń, jak swoją, dlatego zachęcamy do jej współtworzenia – mówi autorka projektu. – Oczywiście główne prace będzie wykonywał nasz dział techniczny, ale jeśli ktoś lubi podłubać w ziemi, sadzić rośliny, podlewać je, wyrywać chwasty, stworzymy taką możliwość.
Wyciszenie z łopatą w dłoni? Nas to przekonuje.
zbk
Świetna wiadomość! Paweł W.