Wałcz jako pierwsze miasto w województwie zachodniopomorskim wypracuje strategię niemarnowania żywności i procedurę zagospodarowania nadwyżek. Spotkanie poświęcone temu tematowi odbyło się 17 lipca w ratuszu.
Bank Żywności w Pile wspiera wałecki samorząd poprzez warsztaty i konsultacje. Instytucja w ubiegłym roku po konsultacjach m.in. z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi wypracowała zbiór rekomendacji na temat niemarnowania wszelkich zasobów (m.in. żywności, wody, energii elektrycznej), które przedstawiła pilskiemu samorządowi do wdrożenia. Pilski BŻ teraz pomaga wałeckiemu samorządowi w rozwiązaniu problemu marnotrawstwa żywności. Pracownicy organizacji liczą, że za przykładem Wałcza pójdą też inne samorządy w województwie.
Każdego roku w Polsce marnuje się 9,5 mln ton jedzenia, to aż 250 kilogramów żywności w przeliczeniu na Polaka. Kiedy wyrzucamy produkty spożywcze, marnujemy także energię i wodę potrzebną do jej wytworzenia oraz paliwo niezbędne do transportu oraz wytwarzamy odpady. Najwięcej jedzenia niestety marnujemy w domach. Restauracje i sklepy wielkopowierzchniowe lepiej radzą sobie z tym problemem, np. przekazując żywność organizacjom pomocowym.
To jedno z wielu spotkań ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w obszarze niemarnowania żywności. Wzięło w nim udział kilkanaście osób – głównie przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zabrakło niestety właścicieli restauracji i małych sklepów, gdzie żywność także jest marnowana. Te osoby jednak w każdym momencie mogą dołączyć do prac nad strategią.
Urząd Miasta w Wałczu zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej niemarnowania żywności, można ją znaleźć TUTAJ