poniedziałek, 4 grudnia

Wspólna Wigilia

Kierowane przez Mateusza Kaczmarka Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas w Wałczu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na czele z dyrektor Bożeną Terefenko rozpoczęły już przygotowania do zorganizowania Wigilii dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących wsparcia z terenu całego powiatu wałeckiego. Każda pomoc ze strony darczyńców – zarówno firm, jak i osób prywatnych – będzie przyjęta z otwartymi ramionami.

Pierwszy przedsięwzięciem, organizowanym wspólnie przez  Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas oraz wałecki PCPR, przy wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Wałczu, Urzędu Miasta Wałcz i Urzędu Gminy Wałcz, było Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących wsparcia, które odbyło się w sali sportowej dawnego Gimnazjum nr 3 przy ul. Sądowej. W ugoszczeniu osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących wsparcia pomogli sponsorzy, a spotkanie uświetniły swoimi występami m.in. zespół Między Nami oraz wałecki Chór Akademicki pod batutą Romana Bahrii. Gościem specjalnym uroczystości był nowo mianowany ordynariusz Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej ks. bp Zbigniew Zieliński.

Ksiądz biskup był zachwycony naszym Śniadaniem Wielkanocnym – zapewnia Mateusz Kaczmarek. – Bardzo podobała mu się atmosfera, panująca na tym spotkaniu.
Po tak udanym debiucie podjęcie decyzji o kontynuacji idei organizowania świątecznych uroczystości wydawało się kwestią czasu. I tak właśnie się stało.

Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu w sprawie zorganizowania symbolicznej Wigilii dla osób samotnych i potrzebujących – mówi Bożena Terefenko. – Ze względu na to, że chcemy rozszerzyć zasięg naszego spotkania o mieszkańców gmin Człopa, Mirosławiec i Tuczno, w spotkaniu wzięli udział samorządowcy z całego naszego powiatu. Planujemy, że weźmie w nim udział ok. 250 osób, czyli o około 100 więcej, niż gościliśmy na Śniadaniu Wielkanocnym.

Ustalono, że Wigilia odbędzie się 16 grudnia br. o godz. 17.00, ponownie w siedzibie OREW-u przy ul. Sądowej. Poprzedzi je rozpoczynająca się o godz. 16.00 msza święta z udziałem biskupa diecezjalnego Zbigniewa Zielińskiego. Goście zostaną podjęci poczęstunkiem, na który złożą się tradycyjne wigilijne potrawy. Przewidziany jest występ artystyczny, a w tle z głośników słychać będzie kolędy.

Jeśli ktoś zna osoby samotne, bezdomne i potrzebujące pomocy, które chciałyby wziąć udział w naszej uroczystości, to prosimy o zgłaszanie ich do Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas, PCPR lub ośrodków pomocy społecznej na terenie naszego powiatu – mówią B. Terefenko i M. Kaczmarek. – Zależy nam na dotarciu do możliwie największej liczby gości, których moglibyśmy zaprosić na Wigilię. Święta zawsze są dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących wsparcia bardzo trudnym okresem. Jesteśmy przekonani, że takie wspólne spotkanie będzie dla nich dużym wsparciem.

Udział w charytatywnej Wigilii zapowiedział nie tylko ks. bp Zbigniew Zieliński, ale także starosta, wójt i burmistrzowie gmin naszego powiatu. Tym razem nie będzie jednak odrębnego stołu dla najważniejszych gości – oficjele zasiądą wśród innych uczestników spotkania.

Przygotowania do uroczystości już ruszyły, ale do rozwiązania zostało jeszcze sporo problemów – na przykład zorganizowanie dowozu uczestników spotkania do Wałcza, a także zebranie produktów na świąteczne paczki, którymi zostaną obdarowani wigilijni goście.

Wręczanie upominków jest tak samo ważną tradycją, jak dwanaście potraw – tłumaczą B. Terefenko i M. Kaczmarek. – Chcielibyśmy, aby uczestnicy spotkania nie wrócili do siebie z pustymi rękami, ale środki, którymi dysponujemy, są niestety ograniczone. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do działających na terenie naszego powiatu firm o pomoc: czy to rzeczową, czy finansową. Prosimy również osoby prywatne o przekazywanie takich produktów, jak np. olej, konserwy, zupki w proszku, czekolada i słodycze oraz innych trwałych artykułów. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w każdej formie.

Dary można dostarczać do siedziby Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas przy ul. Okulickiego 22 w Wałczu lub do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy al. Zdobywców Wału Pomorskiego 54.

Bardzo liczymy na hojność ze strony firmowych, instytucjonalnych i prywatnych darczyńców – mówią B. Terefenko i M. Kaczmarek. – Zapewniamy, że ta pomoc trafi we właściwe ręce, a wdzięczność osób obdarowanych nie będzie miała granic.

Tomasz Chruścicki

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Biznes ważniejszy od ludzi

Tragedia na drodze

Przemoc to żadna moc