czwartek, 19 września
Strona głównaAktualnościWyborczy samouczek

Wyborczy samouczek

Już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Tam, gdzie zajdzie taka potrzeba, druga tura wyborów na wójta lub burmistrza zaplanowana jest dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia. Wyborcy mieszkający na terenie naszego powiatu otrzymają w pierwszym terminie 4 karty do głosowania, a w przypadku dogrywki – tylko jedną.

Sprawa wyboru radnych powinna zamknąć się w pierwszej turze.

Jeśli do wyborów na wójta/burmistrza/prezydenta zgłosi się tylko jeden kandydat, wówczas na odpowiedniej karcie należy postawić znak przy „za” lub „przeciw”.

W głosowaniu 7 kwietnia 2024 r. zadecydujemy, kto będzie sprawował mandat w Radach wszystkich szczebli samorządu: gminnych, w Radzie Powiatu i Sejmiku Samorządowym Województwa zachodniopomorskiego. a także kto zostanie wójtem czy burmistrzem lub ewentualnie kto dostanie się do drugiej tury tych wyborów

Jak głosować?

W pierwszej turze wyborów mieszkańcy powiatu wałeckiego, którzy pojawią się w lokalach wyborczych – do czego gorąco zachęcamy – otrzymają cztery karty do głosowania w formie płachty, zawierające:

1) kandydatów do Rady Gminy;

 2) kandydatów do Rady Powiatu;

3) kandydatów do Sejmiku;

4) kandydatów na Wójta lub Burmistrza.

Druga tura potrzebna będzie tylko w tych gminach i miastach, w których żaden z kandydatów na wójta lub burmistrza nie uzyskał ponad 50 proc. głosów poparcia. Wówczas do drugiej tury przejdzie dwóch kandydatów, którzy w pierwszej zdobyli najwięcej głosów. 21 kwietnia wyborcy pobiorą w lokalach wyborczych już tylko jedną kartę do głosowania, zawierającą dwa nazwiska.

 

Jak prawidłowo oddać głos?

W dniu wyborów lokalne wyborcze będą czynne w godzinach 7.00 – 21.00.

Można zagłosować tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata wyborca postawi znak „X”.

Jeśli na karcie zabraknie krzyżyka lub zostaną one postawione przy nazwiskach kilku kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny. Skutek będzie identyczny (nieważność głosu) również w przypadku, gdy postawimy inny znak, niż „X” (np. kółko).

Kto może głosować?

Zagłosować można – w odróżnieniu od wyborów parlamentarnych – tylko w miejscu stałego zamieszkania. Nie trzeba głosować w miejscu zameldowania – jeśli jest ono inne, niż miejsce zamieszkania – ale jeśli ktoś chce wziąć udział w wyborach tam, gdzie faktycznie mieszka, a nie tam, gdzie jest zameldowany, musi to wcześniej zgłosić w wydziale ewidencji ludności urzędu gminy, w której mieszka. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie odpowiedniej zmiany w Centralnym Rejestrze Wyborców. Taki wpis do CRW ma charakter stały i uprawnia do głosowania również w kolejnych wyborach (parlamentarnych, samorządowych i do Parlamentu Europejskiego), już bez konieczności wizyty w urzędzie.

Co w sytuacji, kiedy kandydat na wójta/burmistrza jest tylko jeden?

Może zaistnieć sytuacja, że do wyborów na wójta/burmistrza zarejestrowany został tylko jeden kandydat. W przypadku powiatu wałeckiego, taki przypadek występuje w gminie i mieście Mirosławiec. W tej sytuacji na karcie do głosowania pojawi się tylko jedno nazwisko – Piotra Pawlika, przy którym dostępne będą dwa pola: „za” i „przeciw”. Kandydat będzie uznany za wybranego, jeśli uzyska więcej, niż połowę głosów „za”.

W przypadku, kiedy głosów „za” zbierze mniej, wyboru burmistrza dokona Rada Gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym.

Sobie i wyborcom życzymy wysokiej frekwencji i mądrych wyborów!

Tomasz Chruścicki

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne