Dzielnicowa posterunku policji w Tucznie st. sierż. Żaneta Stańczak w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odebrała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Policjant, który mi pomógł”. To ważna nagroda za osobiste zaangażowanie w pomoc osobom pokrzywdzonym.
Żaneta Stańczak do policji wstąpiła w grudniu 2015 roku. Myśl o założeniu niebieskiego munduru zrodziła się po tym, jak odbywała w wałeckiej jednostce półroczny staż i przyglądała się pracy policjantów. Podstawowe szkolenie zawodowe ukończyła w 2016 r., wówczas w Wyższej Szkole Oficerskiej Policji, a obecnej Akademii Policyjnej w Szczytnie. Po ukończeniu kursu służyła w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy w wydziale ruchu drogowego.
Do Wałcza wróciła za mężem, również policjantem, w 2019 roku. W Komendzie Powiatowej Policji w Wałczu pracowała na stanowisku referenta zespołu ds. zarządzania kryzysowego i spraw obronnych wydziału prewencji, a po roku została dzielnicową w posterunku w Tucznie.
Dzielnicowa ukończyła także studnia wyższe na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku pedagogika, specjalność- resocjalizacja. Jest szczęśliwą mężatką i mamą 2-letniego Franciszka. Poza godzinami pracy spełnia się w roli kuratora społecznego.
– St. sierż. Żaneta Stańczak, jak i wszyscy dzielnicowi, każdego dnia spotyka się z przemocą w rodzinie. Znany jest jej ból, strach i łzy ofiar, ale nie pozostaje na nie obojętna – opowiada oficer prasowy KPP w Wałczu st. asp. Beata Budzyń. – Tak też było w przypadku jej podopiecznej: ofiary przemocy w rodzinie, która – jak się później okazało – już jako dziecko doznawała przemocy psychicznej i fizycznej ze strony ojca. Kobieta wychowuje samotnie chorą córkę. W jej domu brakowało podstawowych mebli i pralki, lodówka często była pusta, a przed świętami zepsuł się piec.
W pomoc będącej w trudnej sytuacji kobiecie zaangażowali się także przełożeni, koledzy i koleżanki z pracy, przygotowując dla podopiecznej Ż. Stańczak świąteczną paczkę.
Celem konkursu „Policjant, który mi pomógł” jest promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
W wydarzeniu uczestniczył także komendant wojewódzki policji w Szczecinie insp. Szymon Sędzik i komendant powiatowy podinsp. Artur Grenda.
Oprac. z