– Jest to moja ostatnia tak wielka inwestycja i kiedy zostanie zrealizowana, będę usatysfakcjonowany, że mogliśmy pomóc potrzebującym dzieciom i młodzieży – powiedział podczas spotkania z samorządowcami powiatu wałeckiego jeden z fundatorów Fundacji Motylek Jarosław Horodecki.
29 sierpnia w Aparthotelu założyciele, fundatorzy, Zarząd Fundacji z prezes Jolantą Pawlus na czele, a także Rada Fundacji spotkali się z samorządowcami powiatu wałeckiego, aby przedstawić swój główny cel: budowę na terenie 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Cele są ambitne. W ciągu dwóch lat na terenie kompleksu 107 Szpitala Wojskowego ma powstać parterowy budynek w kształcie prostokąta. Pomieszczą się w nim dwa 10-łóżkowe oddziały, oddział dzienny, sale zajęć, pokoje wyciszeń, sale lekcyjne, izolatki i sale spotkań. Rozwiązania architektoniczne są równie ambitne. Powstaną panele fotowoltaiczne, magazyny energii w postaci zbiorników ciepłej wody, system rekuperacji, a woda deszczowa będzie wykorzystywana do utrzymania i podlewania zieleni w dużym i funkcjonalnym ogrodzie. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Głównym założeniem jest również to, aby po powstaniu oddziału podpisać kontrakt z NFZ. Jak zapewnili rozmówcy, zarówno wojewódzkie władze NFZ, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej z życzliwością przyjmują inicjatywę powstania oddziału i obiecują wsparcie.
W Polsce żyje około 7,5 miliona dzieci i młodzieży. Jak wykazują badania, z tej liczby około 20% cierpi na szeroko pojęte zaburzenia psychiczne. Wynika z tego, że pomocy specjalisty potrzebuje około 1,5 miliona młodych Polek i Polaków. W naszym kraju działa 35 oddziałów psychiatrii dziecięcej, w których jest 1200 miejsc. Obłożenie sięga nawet 150%.